Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Εφές Αναντολού: Διέλυσε την Εφές με "βομβαρδισμό" από Μέικον ο Παναθηναϊκός!
| 2021-10-27 22:43:00

Έκσταση στο ΟΑΚΑ: Διέλυσε την Εφές με "βομβαρδισμό" από Μέικον ο Παναθηναϊκός!

Έχοντας τον Ντάριλ Μέικον σε οργιώδη κατάσταση (34 πόντοι με 9/12 τρίποντα), ο Παναθηναϊκός πήρε την δεύτερη νίκη του στην φετινή Ευρωλίγκα επικρατώντας με άνεση της Εφές Αναντολού στο ΟΑΚΑ με 95-69.

Παναθηναϊκός - Εφές Αναντολού: Ο Παναθηναϊκός παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ για σχεδόν 40 λεπτά και τον Ντάριλ Μέικον να κάνει ίσως το καλύτερο μάτς της ζωής, έχοντας μεταξύ άλλων 9/12 τρίποντα, ισοπέδωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στη «λάβα» του ΟΑΚΑ με σκορ 95-69!

Ξεκινώντας το ματς στο ΟΑΚΑ με πεντάδα τους Πέρι, Μέικον, Σαντ-Ρος, Έβανς, Παπαγιάννη, ο Δημήτρης Πρίφτης δεν θα μπορούσε να ευχηθεί για ιδανικότερη εκκίνηση κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης! Κι αυτό, γιατί οι «πράσινοι» έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ για σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Την αρχή έκανε ο Σαντ-Ρος, ο οποίος είχε φτάσει τους 8 πόντους και τη 1 ασίστ, πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα πέντε λεπτά στον αγώνα! Εν συνεχεία, τη... σκυτάλη πήρε ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ Ντάριλ Μέικον, με τον Αμερικανό «μπομπέρ» να έχει συνολικά στο πρώτο ημίχρονο το ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ 5/5 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ και 21 πόντους, με αξιολόγηση στο ranking 23! Την ώρα που όλη η Εφές είχε αξιολόγηση στο ranking 28!

Οι «πράσινοι» πήραν και διψήφια διαφορά από το alley-oop κάρφωμα του Παπαγιάννη έπειτα από ασίστ του Πέρι, ενώ λίγο μετά το «τριφύλλι» έφτασε μέχρι και στο +14 (22-8), απόρροια της εκπληκτικής κυρίως άμυνας που έπαιζαν! Η Εφές επιχείρησε να μαζέψει κάπως τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -9 (22-13).

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους Τούρκους να μπαίνουν κάπως πιο δυναμικά και να προσπαθούν να παγιώσουν μία διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (28-19 ενδεικτικά στο 7:59). Ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν το επέτρεπε καθόλου, φτάνοντας αρχικά μάλιστα ξανά στο +14 υπέρ του με τρίποντο του Παπαπέτρου (33-18)! Στα 5:20 η διαφορά είχε εκτοξευθεί στο +17 από νέο τρίποντο αυτή τη φορά του Νέντοβιτς (36-19)! Το σκορ αντί να μειώνεται ανέβαινε κι άλλο, με το «τριφύλλι» να ανεβαίνει στο απίστευτο +19 από νέα τρίποντα του Μέικον (45-26), για να κλείσει εν τέλει το δεκάλεπτο στο +17 (52-35).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Εφές να σκοράρει με δύο απανωτά τρίποντα των Μπομπουά και Μοερμάν (52-41). Ο Μέικον όμως με το έκτο δικό του τρίποντο απάντησε άμεσα για τον Παναθηναϊκό (55-41)! Οι Τούρκοι έκαναν αρκετή ζημιά από το «ζωγραφιστό», με τον Πλάις συγκεκριμένα να έχει 4 συνεχόμενους πόντους για το 57-45.

Η εικόνα της Εφές δεν ήταν καθόλου καλή χάρη στην πίεση φυσικά του «τριφυλλιού» στην άμυνα και σε μία (από τις πολλές είναι η αλήθεια) στιγμή έκρηξης, ο Αταμάν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή από τον πάγκο! Τι ακολούθησε αμέσως μετά; Το έβδομο τρίποντο του Ντάριλ Μέικον για το 61-45 μέσα σε πανδαιμόνιο! Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, ο Αμερικανός σημείωσε και νέο τρίποντο, το 8ο(!), για να ανεβάσει τη διαφορά στο 69-45! Από λέι απ του Κέντρικ Πέρι κατόπιν, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+26, 71-45)!

Τέταρτη και τελευταία περίοδος και πως θα μπορούσε να μπει ο Μέικον στο παρκέ; Με το ένατο τρίποντό του στο ματς (81-57)! Τα όσα έκανε στο παρκέ ο Αμερικανός γκαρντ, κυριολεκτικά, δεν περιγράφονταν! Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε εν τέλει να επικρατήσει επί της Εφές με το εμφατικό 95-69 και με τον Μέικον να μετρά 34 πόντους με 9/12 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 52-37, 78-55, 95-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/5 σουτ, 6 ασίστ), Μέικον 34 (2/2 δίποντα, 9/12 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (6/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 8 (1/4 τρίποντα), Φέρελ 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουάιτ 2 (4 ριμπάουντ), Φλόιντ, Νέντοβιτς 17 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Έβανς (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 9 (1/6 τρίποντα), Μπομπουά 16 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ασίστ), Σίνγκλετον 11 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ, Μπράιαντ 15 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκετσίμ, Γκαζί 2, Μόερμαν 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πλάις 9 (4/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 4 (1/7 σουτ, 2/3 βολές), Σιμίν (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

Πηγή: prasinostypos.gr