Facebook Pixel Ερυθρός Αστέρας - Βιλερμπάν: Έβαλε "φρένο" στην ξέφρενη πορεία της Βιλερμπάν ο Ερυθρός Αστέρας!
| 2021-11-11 22:14:00

Έβαλε "φρένο" στην ξέφρενη πορεία της Βιλερμπάν ο Ερυθρός Αστέρας!

Ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, καθώς μετά τον Παναθηναϊκό κέρδισε και την Ούνικς Καζάν με 73-67. Οι Σέρβοι από τα μέσα της τρίτης περιόδου πήραν τον έλεγχο στο ματς και μ΄ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Ερυθρός Αστέρας - Βιλερμπάν: Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυνατά στο ματς και με αιχμή του δόρατος τον Κάλινιτς (6 πόντοι) προηγήθηκε με 8-3. Οι Σέρβοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ και διεύρυναν το προβάδισμα τους (16-7). Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και δέχθηκαν μόλις 9 πόντους (18-9).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 13 πόντους (22-9). Η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση και κατάφερε με ένα μικρό σερί να μειώσει στο σκορ (24-19). Ο Κρις Τζόουνς πήρε το όπλο του στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραρε με όλους τους τρόπους στο σερβικό καλάθι (11 πόντους) και βοήθησε τους Γάλλους να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής (33-32).

Η γαλλική ομάδα κατάφερε να κάνει και την ανατροπή, καθώς πέρασε μπροστά με τρίποντο του Οκόμπο (32-35). Ο Κάλινιτς βγήκε μπροστά για τον Ερυθρό και με έξι συνεχόμενους και συνολικά 15 έδωσε και πάλι τα ηνία στους Σέρβους (38-35). Ο παίκτης των γηπεδούχων συνέχισε να βομβαρδίζει, με τη Βιλερμπάν να μην μπορεί να βρει το αντίδοτο (50-45).

Ο Ερυθρός Αστέρας στην τέταρτη περίοδο μπήκε με σκοπό να τελειώσει το ματς και με ένα γρήγορο 7-0 προηγήθηκε με 57-45. Οι Σέρβοι ήταν κυρίαρχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης (65-50). Η Βιλερμπάν έκανε την αντεπίθεση της το τελευταίο 2λεπτο και μείωσε σε 67-62 53” πριν το τέλος του ματς. Ο Ερυθρός, όμως, άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 33-32, 50-45, 73-67

Ερυθρός Αστέρας (Ράντοντσιτς): Ουόλτερς 4, Νταβιντόβατς, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 5, Κάλινιτς 22 (2), Ντόμπριτς 8 (1), Χόλινς 6 (5ριμπ.), Σιμόνοβιτς 6 (2), Κούζμιτς 4 (9ριμπ.), Τσίρμπες

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 16 (2), Τζόουνς 14, Καουντί 6 (1), Λακόμπ 6 (7ριμπ.), Φαλ 11 (10ριμπ.), Οσετκόφσκι 7 (7ριμπ.), Χόουαρντ 7 (6ριμπ.), Στρέιζελ (5ασ.), Αντετοκούνμπο

Πηγή: ebasket.gr