Facebook Pixel Euroleague: Σπουδαία νίκη για Μπάγερν με Λούτσιτς και Ρούμπιτ επί της Βιλερμπάν - Πατάνε 8αδα οι Βαυαροί
| 2021-12-02 22:41:00

Η Μπάγερν δεν έπεσε στην «παγίδα» του πρώτου δεκαλέπτου και επικράτησε της Βιλερμπάν με 73-65 για την 13η αγωνιστική της Euroleague φτάνοντας μία νίκη πριν από την 8άδα.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ:

Η Μπάγερν (6-7) έμοιαζε... μουδιασμένη στο πρώτο δεκάλεπτο και αδυνατούσε να ακολουθήσει τις διαθέσεις της Βιλερμπάν (7-6). Ωστόσο, Λούτσιτς και Ρούμπιτ ανέλαβαν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη με το τελικό σκορ να είναι 73-65.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν... με φόρα στο παρκέ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και βασίστηκαν κυρίως στο σκοράρισμα των ψηλών τους για να φτάσουν γρήγορα στο 8-16, με τον Τζέιμς Γκιστ να έχει 7 πόντους. Ο ρυθμός παρέμεινε σταθερός και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-20 υπέρ των Γάλλων.

Ένα... ξέσπασμα, όμως από Ουόλντεν και Όμπστ με δύο εύστοχα τρίποντα έφερε το ματς στο 22-28 και σήμανε την επιστροφή της Μπάγερν. Ο Λούτσιτς ανέλαβε τα ηνία σε εκείνο το σημείο και με 6 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε στο 32-32, ενώ ο ίδιος έκανε το 36-32 στο 19ο λεπτό.

O Σέρβος συνέχισε να έχει το απόλυτο από την περιφέρεια (4/4 τρίποντα) και έστειλε στο +6 (45-39) την ομάδα του Τρινκιέρι στο 8:22 της τρίτης περιόδου. Ενώ, η διαφορά βρέθηκε στο +12 (58-46) από το καλάθι του Χάντερ, οι βολές του Τζόουνς μείωσαν ξανά στους 4 για την Βιλερμπάν, που έμενε ζωντανή στο παιχνίδι.

Στο 5:18 της καθοριστικής περιόδου, ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 64-63 υπέρ των Βαυαρών, ωστόσο οι παίκτες του Πάρκερ είχαν κάθε λόγο να ελπίζουν.Ο Οκόμπο ήταν άστοχος από τα 6,75μ. και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει και άλλο από το 68-63 και στην επόμενη φάση ο Ρούμπιτ έγραψε το 70-63 στο 2:26 πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 39-38, 58-54, 73-65

Πηγή: gazzetta.gr