Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Λαύριο: Ζορίστηκε ο Παναθηναϊκός και "καθάρισε" στο φινάλε - Σοκ και αγωνία για Νέντοβιτς! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-12-07 21:16:00

Οι Πράσινοι επικράτησαν με 102-83 του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ, σε ένα παιχνίδι που "σημαδεύτηκε" από τον τραυματισμό του Νεμάνια Νέντοβιτς στην τελευταία περίοδο του αγώνα.

Παναθηναϊκός - Λαύριο: Έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά με το Λαύριο να πλησιάζει επικίνδυνα στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 102-83, σε ένα ματς που ο Τζέρεμι Έβανς έκανε «πάρτι» πάνω από τα καλάθια σε άμυνα και επίθεση, για το καλύτερό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα!

Την έβδομη νίκη του σε οκτώ ματς πρωταθλήματος πήρε απέναντι στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 102-83 επί της ομάδας του κόουτς Σερέλη. Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο έφτασαν σε ένα +13 υπέρ τους με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (29-16)

Στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο προσπάθησε να απαντήσει και μάλιστα με ένα μεγάλο σερί, έφερε το ματς στα ίσια (36-36). Ο «Εξάστερος» αντέδρασε με ένα γρήγορο 9-0, για να πάει η ομάδα εν τέλει στο ημίχρονο με μία διαφορά 5 πόντων (49-44).

Απίστευτο παιχνίδι έκανε ο Τζέρεμι Έβανς, με τον Αμερικανό να δίνει... ρεσιτάλ πάνω από τα δύο καλάθια και να τελειώνει το ματς με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ! Μακράν, μιλάμε για το καλύτερο φετινό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα.

Στα του παιχνιδιού πάλι, ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ωστόσο ένα μικρό διάστημα καθίζησης ήταν αρκετό για να διατηρήσει το Λαύριο σε επαφή με το σκορ (73-66).

Τελικά, στο τελευταίο δεκάλεπτο το «τριφύλι» ζορίστηκε μόλις για δύο-τρία λεπτά, καθώς στο φινάλε όχι απλώς κέρδισε άνετα, αλλά έριξε και 100άρα στο αξιόμαχο Λαύριο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 5, Νέντοβιτς 15 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Έβανς 22 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 19 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Πέρι 5, Μέικον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Καββαδάς 2, Κασελάκης 10 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αβδάλας, Μαντζούκας 4.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 12 (2/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Μουράτος 15 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κακλαμανάκης 6 (2/7 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Περσίδης 12 (4/5 τρίποντα), Γερομιχαλός 16 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Νικολαΐδης 2, Σμιθ 9 (1), Αμίνου 4, Πιλάβιος, Φιλοξενίδης, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος 7.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 30/44 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 18/19 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 26 ασίστ, 6 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 19/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 12/12 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα.