Facebook Pixel Μπάγερν Μονάχου - Εφές Αναντολού: "Καθάρισε" την Εφές η Μπάγερν και την προσπέρασε!
| 2021-12-09 23:03:00

"Καθάρισε" την Εφές η Μπάγερν και την προσπέρασε!

Η Μπάγερν υποδέχτηκε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας την Εφές στο Μόναχο. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έχοντας πιο καθαρό μυαλό στο τέλος πήρε τη νίκη με σκορ 83-71. Με τη νίκη της αυτή η γερμανική ομάδα ανέβηκε στο 7-7. Από την άλλη η Εφές , αν και είχε ανοδική πορεία τελευταία μένει στο 6-8.

Σε μεγάλη βραδιά ήταν ο Λούσιτς, αλλά και ο Ντεσόν Τόμας με 18 πόντους έκαστος. Από κοντά ακολούθησε ο Ρούμπιτ, με πολύ καλή απόδοση και 16 πόντους. από την άλλη, για την ομάδα του Αταμάν, ξεχώρισαν οι Λάρκιν και Μπομπουά με 18 πόντους έκαστος.

Η Μπάγερν μπήκε πιο δυναμικά στο ματς του Μονάχου κόντρα στην Εφές. Η γερμανική ομάδα, κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 10-6. Ωστόσο οι Τούρκοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 12-10, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Πλάις. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι  έδειξε να συνέρχεται και πάλι και πέρασε μπροστά. Έτσι κατάφερε να προηγηθεί με 25-21. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές έδειξε και πάλι να αντιδρά. Οι δυο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, με την τουρκική ομάδα να προηγείται με 30-29 μέσα στο Μόναχο. Ο Μίσιτς ήταν εκείνος που έβαλε την ομάδα του μπροστά. Στη συνέχεια, η Μπάγερν, έπειτα από προσπάθεια του Ρούμπιτ κατάφερε να προηγηθεί με 44-36. Η Εφές αρκέστηκε στο να μειώσει σε 44-38, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν ακόμα πιο αμφίρροπα. Η Εφές μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 56-55 και 61-59 ύστερα από προσπάθειες του Μπομπουά. Η Μπάγερν κατάφερε κάπως να συνέλθει και κοντράρισε στα ίσα την φιλοξενούμενη ομάδα. Μάλιστα πέρασε μπροστά με 66-62. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 66-64.

Με την κατάσταση να μοιάζει αμφίρροπη, η ομάδα του Τρινκιέρι επέδειξε περισσότερη θέληση για τη νίκη. Έτσι με τρίποντο του Ντεσόν Τόμας, η Μπάγερν πήρε διαφορά 5 πόντων για το 71-66. Από εκεί και πέρα τα πράγματ έμοιαζαν να έχουν πάρει το δρόμο τους καθώς η Εφές δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του αγώνα. Το τοπίο ξεκαθάρισε και η γηπεδούχος ομάδα πήρε μεγάλη νίκη με 83-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 44-36, 66-64, 83-71.

Πηγή: ebasket.gr