Facebook Pixel Sportdog.gr | Η... μισή Ρεάλ θριάμβευσε στο Μιλάνο - Νέα "σφαλιάρα" για Μακάμπι από την Εφές
| 2021-12-17 00:06:00

Η... μισή Ρεάλ θριάμβευσε στο Μιλάνο - Νέα "σφαλιάρα" για Μακάμπι από την Εφές

Παρά τις μεγάλες απουσίες τους οι Μαδριλένοι πήραν μεγάλη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο, ενώ η απογοητευτική Μακάμπι έχασε και από την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Ρεάλ - Αρμάνι 73-75

Η Ρεάλ παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε κατάφερε να «αλώσει» το Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι στην 16η αγωνιστική της Euroleague, επικρατώντας με 73-75.

Οι Ισπανοί ταξίδεψαν με ένα κάρο προβλήματα στην Ιταλία, όμως έδειξαν ψυχικά αποθέματα και έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη που του έφερε πλέον στο 13-3, με τη Αρμάνι να έχει 10-6.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρέαλ ήταν ο Φαμπιάν Κοσέρ, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 4/6 τρίποντα, με τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε να έχει άλλους 15. Στους 12 ο Σέρχιο Γιουλ, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να έχει 10.

Από την πλευρά της Αρμάνι πρωταγωνιστής ήταν ο Σάβον Σιλντς με 18 πόντους, με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να έχει 10.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και η λήξη του δεκαλέπτου να βρίσκει την Αρμάνι να είναι μπροστά μόλις με έναν πόντο (19-18).

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στη Ρεάλ, που κυριάρχησε το παρκέ, έκανε ό,τι ήθελε, είχε ένα επιμέρους 17-8 στο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 35-27.

Στη τρίτη περίοδο η ομάδα του Μεσίνα προσπάθησε να πιέσει τη Ρεάλ, αλλά οι Ισπανοί ήταν αποφασισμένοι να πουλήσουν πολύ ακριβά το... τομάρι τους. Η τελική ευθεία βρήκε την Αρμάνι να είναι πίσω με 48-55 και τους Μαδριλένους να είναι κοντά σε μία μεγάλη νίκη.

Η επικράτηση της Ρεάλ «σφραγίστηκε» στην τελευταία περίοδο, με τους Ισπανούς να παραμένουν ψύχραιμοι μέχρι το τέλος, να μην υποκύπτουν στην πίεση της Αρμάνι και να φτάνουν σε ένα μεγάλό διπλό με 75-73

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 27-35, 48-55, 73-75

Μακάμπι - Αναντολού Εφές 78-92

Στην έκτη σερί ήττα της οδήγησε την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου η Εφές, που επικράτησε με 92-78 στο Τελ Αβίβ για την 16η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σέιν Λάρκιν (26π, 6ρ, 6ασ).

Με πολύ καλό ρυθμό μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, που φρόντισαν από νωρίς να πάνε το σκορ σε υψηλά επίπεδα. Αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, με την Μακάμπι όμως να ξεκινάει καλύτερα και να προηγείται με 11-6 στο 4’. Η Εφές απάντησε και προσπέρασε άμεσα με 15-16, αλλά τα βασικά της όπλα δεν μπήκαν από νωρίς στο πνεύμα του αγώνα κι αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του λαού. Οι γηπεδούχοι μετά το 18-18 στο 7’ έτρεξαν επιμέρους 9-2 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (27-20).

Μάλιστα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Ισραηλινοί άγγιξαν και διψήφια διαφορά στο προβάδισμά τους, φθάνοντας στο 31-22. Κάπου εκεί ξύπνησε ο Λάρκιν και μαζί του παρέσυρε κι άλλους συμπαίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 17-3 πήγαν από το -9 στο +5 (34-39) στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Ένα ρεσιτάλ του Ζίζιτς, που πέτυχε οκτώ από τους δέκα συνεχόμενους πόντους της Μακάμπι, έκανε το σκορ 44-39 στο 18’. Τελικά την τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο την είπε η Εφές, που με τρίποντο του Σιμόν πήγε στα αποδυτήρια με +3 (47-50).

Πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να παραμένουν σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο Ζίζιτς πάλευε μόνος του και η Μακάμπι μείωσε σε 57-58 στο 26’, με συνεχόμενους πόντους του Κροάτη σέντερ. Ακολούθησαν τρία σερί τρίποντα του Λάρκιν, που έδωσε αέρα οκτώ πόντων (59-67) στην Εφές στο 28ο λεπτό, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 63-70.

Όλα έδειχναν ανοιχτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως και ήταν, καθώς με τρίποντα του Έβανς η Μακάμπι παρέμενε κοντά στο σκορ, δίχως να επιτρέψει στην Εφές να ξεφύγει. Αυτό έγινε μετά το 71-75, όταν οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν εννέα συνεχόμενους πόντους και βρέθηκαν στο +13 (71-84) στο 38’. Κάπου εκεί οι Τούρκοι «κλείδωσαν» τη νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 47-50, 63-70, 78-92

ΠΗΓΗ: sdna.gr