Facebook Pixel Sportdog.gr | "Ντου" για οκτάδα ο Ερυθρός Αστέρας με μεγάλη νίκη επί της Μπάγερν
| 2021-12-17 23:57:00

"Ντου" για οκτάδα ο Ερυθρός Αστέρας με μεγάλη νίκη επί της Μπάγερν

Ανεβάζοντας ρυθμό και ένταση στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 81-78 της Μπάγερν Μονάχου στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 16η αγωνιστική της Euroleague.

Euroleague: Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα πολύ καλό τέταρτο μέρος και έφτασαν στη νίκη, με την οποία έπιασαν την Μπάγερν στην κατάταξη με ρεκόρ 7-9. Στην επόμενη αγωνιστική (17η) ο Ερυθρός Αστέρας παίζει στην Κωνσταντινούπολη με την Αναντολού Εφές (22/12) και την επόμενη μέρα η Μπάγερν υποδέχεται την Μπασκόνια.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Κάλινιτς με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, διψήφιοι και οι Μπράνκο Λάζιτς (12π.) και Νίκολα Ιβάνοβιτς (11π.), ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 21 πόντους και ο Οθέλο Χάντερ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (11π., 10ριμπ.)

ΒΡΟΧΗ ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ!

Με διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα και καμία ομάδα να μην ξεφεύγει με περισσότερους από τρεις πόντους κύλησε η πρώτη περίοδος (20-21). Με ένα μικρό σερί 0-6 η Μπάγερν έκανε το 22-29, όμως με τον Ντόμπριτς να πετυχαίνει δύο τρίποντα οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι στο 33-31 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 46-45, έχοντας 7/9 τρίποντα, ενώ η Μπάγερν είχε 5/11!

«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ. Γιάραμαζ και Λούτσιτς έχτισαν ένα σερί 0-8 για τους Βαυαρούς (56-59) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 65-67 με τον Χάντερ να βάζει ξανά μπροστά την ομάδα του.

Τα πάντα άλλαξαν όταν ανάμεσα στο 32’ με το 36’ της αναμέτρησης οι Σέρβοι έτρεξαν σερί 11-0 επιδεικνύοντας επιθετικό πλουραλισμό και διαμορφώνοντας το 78-70. Η Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Ερυθρός Αστέρας είχε πιάσει ρυθμό και παίρνοντας ενέργεια και από τον κόσμο του δεν άφησε τη νίκη να του… ξεγλιστρήσει. Ένα λεπτό πριν το φινάλε (80-72) μερίδα του κόσμου τα έβαλε με τον Λούτσιτς λόγω του παρελθόντος του με την αιώνια αντίπαλο, Παρτιζάν.

Δεκάλεπτα: 20-21, 46-45, 65-67, 81-78