Facebook Pixel Euroleague: Απίστευτη νίκη της... μισής Ρεάλ επί της ΤΣΣΚΑ - Πήρε το θρίλερ με τη Φενέρ η Βιλερμπάν
| 2021-12-24 00:12:00

Αγωνιζόμενη με τρεις 17χρονους κι έναν 18χρονο στο ρόστερ της λόγω των επτά κρουσμάτων Covid 19 η Ρεάλ «σκάρωσε» ένα σύγχρονο θαύμα καθώς επικράτησε της ΤΣΣΚΑ στη Μαδρίτη με 71-65. Η Βιλερμπάν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη μαχητική Φενέρμπαχτσε με 84-82 φτάνοντας το ρεκόρ της στο 8-9 με εκπληκτική εμφάνιση του Τζόουνς.

Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας:

Μοιάζει απίστευτο μα είναι αληθινό γιατί συνέβη στη Μαδρίτη. Αποδεκατισμένη λόγω Covid 19 καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Χάνγκα, Ερτέλ, Ράντολφ, Γιαμπουσέλε, Πουαριέ, Κοζέρ και Νούνιεθ, με τους 17χρονους Ούρμπαν Κλαβζάρ, Σεντίκ Γκαρούμπα και Μπάμπα Μίλερ και τον πιο έμπειρο αλλά 18 ετών, Τριστάν Βούκτσεβιτς, η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε τον τρόπο να κερδίσει την απερίγραπτα κακή ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η ρωσική ομάδα μπήκε χωρίς ένταση, έδωσε το δικαίωμα σε νεαρά και δραστήρια μυαλά να πιστέψουν σ’ ένα θαύμα και το πέτυχαν ενώπιον του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος παρακολούθησε το ματς πίσω από τον πάγκο της Ρεάλ μαζί με τη σύζυγό του, Ολυμπία Χοψονίδου.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο μάλλον κατέρριψε τη λογική και εξελίχθηκε (σχεδόν) εφιαλτικά για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία βρήκε πρώτο καλάθι μετά από 4:30 αγωνιστικά λεπτά κι ενώ η Ρεάλ ήταν στο 11-0! Στο ντεμπούτο του στην Euroleague ο 17χρονος Σλοβένος Ούρμπαν Κλαβζάρ συστήθηκε εντυπωσιακά με έξι πόντους, μπροστά του ο 18χρονος Τριστάν Βουκτσεβιτς έμοιαζε παλιοσειρά και η διαφορά έφτασε έως το +14 (17-3) μετά τη συμπλήρωση έξι λεπτών. Μιλουτίνοφ και Κλάιμπερν φρόντισαν να μη μεγαλώσει περισσότερο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (24-14).

Η μπασκετική λογική δεν κυριάρχησε αλλά άρχισε να επιστρέφει στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 26-21 (14’). Ό,τι έφτιαχναν οι Γκος-Ταβάρες για τη Ρεάλ το κατέστρεφαν οι Γιουλ-Τέιλορ για να έρθει η απόλυτη ισορροπία (35-35) 90’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου και από τη στιγμή που η ΤΣΣΚΑ σταμάτησε να πετάει επιθέσεις έξω από τα 6,75 αλλά χτύπησε στη ρακέτα. Το επιμέρους σκορ για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 13-26 κι έτσι πήγε προηγούμενη (37-40) στα αποδυτήρια.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της 3ης περιόδου η ΤΣΣΚΑ έδωσε την εντύπωση ότι θα καθάριζε το παιχνίδι (40-45) αλλά η Ρεάλ βρήκε δρόμο επιστροφής (49-47, 25’) με πρωταγωνιστή τον Ουίλ Ταβάρες. Μάλιστα, η περίοδος έκλεισε με τους Μαδριλένους μπροστά στο σκορ (56-55) καθώς η ΤΣΣΚΑ εκτέλεσε με το απογοητευτικό 35.5% στα σουτ εντός παιδιάς.

Μετά από έξι άστοχες προσπάθειες τριών πόντων, ο Σέρχιο Γιουλ βρήκε δύο μαζεμένα, ο Κλαβζάλ συνέχισε να ζει το όνειρό του και η Ρεάλ διεύρυνε το επιμέρους σκορ φτάνοντας στο 65-55 (35’) καθώς η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στο δωμάτιο του πανικού και δεν μπορούσε βάλει καλάθι. Ο Σβεντ έβαλε το πρώτο καλάθι της ομάδας του μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (67-58) με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά και ο Ουίλιαμς Γκος δεν άφησε να μειωθεί περισσότερο (71-63, 39’). Το φινάλε γράφτηκε μετά από τρία διαδοχικά άστοχα τρίποντα της ΤΣΣΚΑ σε μία επίθεση και με άσχημο τρόπο καθώς ο Ουίλ Κλάιμπερν αποχώρησε τραυματίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 37-40, 56-55, 71-65

Βιλερμπάν - Φενέρμπαχτσε:

Σε μία από τις πιο αμφίρροπες αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής της Euroleague, Βιλερμπάν και Φενέρμπαχτσε ρίχτηκαν στη «μάχη» με τους Γάλλους να επικρατούν με 84-82.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι κοντά στο σκορ με τον Πολονάρα να κάνει το 10-10 στο 4'. Λίγο αργότερα, όμως, ο Χάουαρντ έφερε τη Βιλερμπάν στο +6 (17-11), με τον Γκούντουριτς να βάζει μπροστά την Φενέρ στο 1:08 πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 21-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με το 33-33 στο 16ο λεπτό από τον Πιερ να δίνει νέα αφετηρία. Το επιμέρους 8-2 με βασικά πρόσωπα τους Χένρι, Πολονάρα και Γκούντουριτς έγραψε το 33-39 με τον Τζόουνς να μειώνει για την Βιλερμπάν (37-41). Μάλιστα ο ίδιος διαμόρφωσε το 43-46 στα 33 δευτερόλεπτα, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η αντίδραση της ομάδας του Πάρκερ ήρθε με σερί 11-0 (54-46) με τον Γκιστ να δίνει... show σε εκείνο το διάστημα. Μαχμούτογλου και Βέσελι μείωσαν την διαφορά (54-51), με το υπόλοιπο του δεκαλέπτου να κυλά στο ίδιο μοτίβο και να ολοκληρώνεται με 64-60.

Στο 8:34 ο Οσετκόφσκι έφτασε την Βιλερμπάν στους 8 (68-60) με τον Γκούντουριτς να δίνει ξανά ελπίδα στην Φενέρ κάνοντας το 70-70 από την περιφέρεια. Την ώρα που ο Πιερ συνέχιζε να σκοράρει (74-75), ο Οκόμπο από την άλλη πλευρά έκανε το 81-75 στο 39' για να ισοφαρίσει ο Πολονάρα στα 49 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με 6 συνεχόμενους πόντους. Ο Τζόουνς ήταν εύστοχος από κοντά για το 83-81, ενώ με τον πίνακα να δείχνει 84-82, ο Πολονάρα... πέταξε τη μπάλα, την «χάρισε» στους Γάλλους και εκείνοι πήραν τη νίκη με 84-82

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-46, 64-60, 84-82

Πηγή: gazzetta.gr