Facebook Pixel Euroleague: Τρομερός Χάκετ "καθάρισε" τη Βιλερμπάν στο φινάλε! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-01-14 21:14:00

Τρομερός Χάκετ "καθάρισε" τη Βιλερμπάν στο φινάλε! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε δύσκολη νίκη με 90-83 επί της γαλλικής ομάδας, έχοντας ως ηγέτη τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, ο οποίος έκανε σπουδαία εμφάνιση.

Euroleague: Με τον Ντάνιελ Χάκετ να πραγματοποιεί την πιο παραγωγική του βραδιά για τη φετινή σεζόν, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε 90-83 της Βιλερμπάν στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Ο 35χρονος γκαρντ με εξαιρετικά ποσοστά (6/7β., 6/8διπ., 3/4τρ.) σταμάτησε στους 27 πόντους, μεταξύ των οποίων αρκετοί και σημαντικοί στην τέταρτη περίοδο, βοηθώντας την ομάδα του να αποκτήσει διψήφια διαφορά. Σβεντ και Γκριγκόνις πρόσθεσαν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τη γαλλική ομάδα ξεχώρισαν οι Νάιτ (16π.), Οκόμπο (15π.) και Γκιστ (14π.).

Με αυτή τη νίκη η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 12-7, παραμένοντας κοντά στη ζώνη της πρώτης τετράδας, ενώ η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 8-10, όντας οριακά εκτός οκτάδας. Στην επόμενη αγωνιστική (22η) η ΤΣΣΚΑ υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο (22/1), ενώ η Βιλερμπάν έχει τη δική της… διαβολοβδομάδα, καθώς την Τρίτη (18/1) παίζει το εξ αναβολής ματς της 19ης αγωνιστικής κόντρα στη Μονακό, ενώ την Παρασκευή (22/1) παίζει ξανά εντός έδρας απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ

Να επιβάλει τα δικά της δεδομένα της θέλησε στο ξεκίνημα του αγώνα η ΤΣΣΚΑ, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία. Βρέθηκε πίσω με 8-10, με τον Φαλ να σκοράρει 5 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο με τον Σβεντ να βρίσκει ρυθμό και στόχο (9π.), έγινε το 19-12 αλλά η Βιλερμπάν επέστρεψε και με το πρώτο του καλάθι διαμορφώθηκε το 23-23 της περιόδου. Η συνέχεια ήταν νευρική (28-27 στο 16’), ο Χάκετ έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα της ΤΣΣΚΑ και ο Γκιστ από την άλλη πλευρά απαντούσε, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο οριακό 40-39.

ΒΓΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ Ο ΧΑΚΕΤ

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία εφτά φορές μέχρι το 50-51, όταν οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6-0 με μπροστάρη τον Χάκετ. Ωστόσο, Τζόουνς και Καουντί έβαλαν τη Βιλερμπάν για λίγο ξανά μπροστά, με τον Σβεντ να κλείνει την περίοδο με τρίποντο για το 62-61.

Βλέποντας τον χρόνο να λιγοστεύει, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη βγήκε αποφασισμένο να καθαρίσει το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Και έτσι έγινε. Σφίγγοντας την άμυνα και με το τρίποντο του Γκριγκόνις έγινε ένα σερί 7-0 (69-61) στο πρώτο 1,5’, ενώ με ακόμα 4 πόντους του Χάκετ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +12 (80-68 στο 36’). Τα τρίποντα των Νάιτ και Οκόμπο έκαναν το 80-74, ενώ ο Γκιστ μείωσε κι άλλο (85-81 στο 38’). Και πάλι όμως ο Χάκετ δήλωσε «παρών» και με γκολ-φάουλ εξασφάλισε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ.

Δεκάλεπτα: 23-23, 40-39, 62-61, 90-83.