Facebook Pixel Sportdog.gr | Ήττα των Μπακς από τους Καβαλίερς! Με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι 1 κλέψιμο ο Giannis
NBA
| 2022-01-27 08:00:00

Την ήττα με 115-99 γνώρισε η ομάδα του Μιλγουόκι από το Κλίβελαντ.

Κατώτεροι των περιστάσεων εμφανίστηκαν οι Μπακς κι έχασαν εύκολα με 115-99 στο εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα στους Καβαλίερς.

Στο 30-20 πλέον οι πρωταθλητές με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να τελειώνει το ματς με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι 1 κλέψιμο.

Στους 22 πόντους ο Πόρτις, που είχε κι 7 ριμπάουντ, στους 21 ο Μίντλετον, δεν βοήθησε στο σκοράρισμα ο Χολιντέι (4 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Για τους Καβαλίερς του 30-19 ο Λοβ είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Οσμάν 23 πόντους, ο Γκάρλαντ 19 πόντους, 8 ασίστ, ο Αέν 10 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Απόλυτα κυρίαρχοι στην πρώτη περίοδο οι Μπακς, ξέφυγαν ακόμα και με +12 (21-33), όμως οι Καβαλίερς με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσαν σε 26-33, ο Γιάννης με δίποντο έκανε το 35-26.

Οι Καβαλίερς μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο -2 (40-42) 7:55 πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Πέρασαν μπροστά με 46-45 στο 6:35, έκτοτε επέβαλαν τον ρυθμό τους, ξέφυγαν ακόμα και με +11 (62-51), ο Γιάννης με λέι απ έριξε τη διαφορά στους οκτώ με τη λήξη του ημιχρόνου (65-57).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο από εκεί που σταμάτησαν, το προβάδισμά τους εκτοξεύθηκε στο +14 (73-59) ενάμισι λεπτό μετά την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, στο 9:44 κέρδιζαν με +16 (76-60), στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με +17 (85-68).

Η διαφορά έπαιρνε αυξητικές διαστάσεις, στο 2:23 ήταν 93-72, ο Γιάννης με 3/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου έκανε το 95-77

Οι Καβαλίερς διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά γύρω από τους 20 πόντους (6:47, 106-85, 4:14 109-91), μια απέλπιδα προσπάθεια των Μπακς έφερε το 109-95 στο 2:14, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, 115-99 το τελικό σκορ.