Facebook Pixel Ευρωλίγκα: Μεγάλη έκπληξη της Φενέρ μέσα στο Μιλάνο - "Διέλυσε" Σφαιρόπουλο η Μπάγερν!
| 2022-02-03 23:52:00

Μεγάλη έκπληξη της Φενέρ μέσα στο Μιλάνο - "Διέλυσε" Σφαιρόπουλο η Μπάγερν!

Με καταπληκτική άμυνα η Φενέρμπαχτσε έφυγε με διπλό από την έδρα της Αρμάνι, ενώ η Μπάγερν συνέτριψε την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ευρωλίγκα: Η Φενέρμπαχτσέ παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατά διαστήματα κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι με 71-60, σπάζοντας με αυτόν τον τρόπο το σερί των πέντε νικών που έτρεχαν οι Ιταλοί.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με το πρώτο καλάθι να μπαίνει από τον Χένρι, με την Αρμάνι να απαντάει με σερί 8-0 με πέντε πόντους του Ρίτσι. Οι Χαζέρ και Μπούκερ ανέλαβαν δράση στέλνοντας τη Φενέρ στο 10-18 λίγο πριν την πρώτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν αντίδραση.

Αυτή όμως… άργησε και ο Γκούντουριτς το εκμεταλλεύτηκε ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς στο +16 (14-30). Η Αρμάνι έμοιαζε υπνωτισμένη, όμως στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου έδειξε πως έχει σφυγμό. Τα τρίποντα των Χολ και Ντιλέινι έκαναν το 31-38, δείχνοντας πως η ψαλίδα μπορεί να κλείσει κι άλλο, όμως ο Ακπιναρ την επανέφερε κοντά στους δέκα πόντους και στο 34-43 του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έφερε το ματς στα ίσα με τον Μάλκολμ Ντιλέινι (43-43, 23′) όμως η Φενέρ ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 51-54.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, χτίζοντας ξανά μια μικρή διαφορά με το τρίποντο του Γκούντουριτς (57-65) στα 2:09. Ο Πιέρια Χένρι με 2/2 βολές έκανε το 57-67, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τη Φενέρ με 60-71.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-43, 51-54, 60-71.

Μπάγερν-Μακάμπι

Η Μπάγερν κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη επί τη Μακάμπι με 70-52. Η γερμανική ομάδα έδειξε ότι μόνο ξεγραμμένη δεν είναι στην κούρσα για τα play-off και είναι από τους κερδισμένους της 25ης αγωνιστικής της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Γουόλντεν με 13 πόντους. Από την άλλη, για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Γουίλεμπεκιν με 20 πόντους.

Η Μακάμπι μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με ένα γρήγορο 0-5. Ωστόσο ο Γουόλντεν απάντησε με τρίποντο όταν το χρονόμετρο έγραφε 7:08′ πριν το τέλος της περιόδου. Ακόμα, μετά από 5′ αγώνα οι Γουίλιαμς και Γουίλμπεκιν ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους για το 3-10. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου διατήρησε την πρωτοπορία και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν αν και βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ με 5 πόντους, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο. Συγκεκριμένα, ο Ζιβ ευστόχησε σε δίποντο για το 15-20, όταν το χρονόμετρο έγραφε 6;47′ πριν το ημίχρονο. Στη συνέχεια όμωςοι Ραντόσεβιτς και Ντεσόν Τόμας έφεραν το παιχνίδι στα ίσα για το 20-20. Μάλιστα 4:32′ πριν το τέλος του ημιχρόνου έβαλε μπροστά την ομάδα του με 23-22, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και το ημίχρονο έληξε με σκορ 30-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν κατάφερε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αρχικά οι Ρούμπιτ και Γιαμαράζ με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα έκαναν το 35-29. Ακόμα, 5′ πριν τη λήξη της περιόδου ο Μπαμπ έκανε το 39-32, δίνοντας στους γηπεδούχους αέρα 7 πόντων. Λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 41-36, με τους Γερμανούς να μη χάνουν τον έλεγχο στο παρκέ. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 49-41

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάγερν ξεκίνησε έχοντας τον πλήρη έλεγχο. Συγκεκριμένα, περίπου 8′ πριν το τέλος του αγώνα, οι Γουόλντεν και Λούσιτς έκαναν 55-41, έπειτα από τρίποντο και εύστοχες ελεύθερες βολές. Ακόμα, ο Οθέλλο Χάντερ 2′ αργότερα «έγραψε» το 57-41 δίνοντας στην ομάδα αέρα 16 πόντων! Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και ενώ η ομάδα του Τρινκιέρι συνέχισε να έχει τον έλεγχο, η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε πολύ φτωχή επιθετική συγκομιδή. Τελικό σκορ στην «Audi Dome Arena» ήταν το

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-29, 49-41, 70-52.

Πηγή: ebasket.gr