Facebook Pixel Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός: Rafale ο Παναθηναϊκός στην Γαλλία – Εξωπραγματικοί Νέντο, Παπαγιάννης, Ουάιτ οδήγησαν στη νίκη
| 2022-02-11 22:34:00

Μπορεί να έκανε ένα πολύ άσχημο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με αποτέλεσμα να φύγει με το διπλό από το Αστρομπάλ.

Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός: Απίστευτη εμφάνιση από τους Πράσινους στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κάτι που έφερε το πρώτο διπλό, στην φετινή Euroleague, απέναντι στην γαλλική ομάδα με 63-76. Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε... όργια, ενώ Παπαγιάννης και Οκάρο Ουάιτ ήταν εντυπωσιακοί βοηθώντας τα μέγιστα για την μεγάλη αυτή νίκη του Τριφυλλιού.

Με άμυνα που... τσακίζει «κόκκαλα», ο Παναθηναϊκός έκανε ένα από τα καλύτερα ξεκινήματά του φέτος στην Euroleague. Οι «πράσινοι» δεν άφηναν τους Γάλλους να πάρουν «ανάσα» στο δικό τους μισό του παρκέ, ενώ με αιχμή του δόρατος επιθετικά τον Οκάρο Γουάιτ (σ.σ. 10 πόντους στο πρώτο μόνο δεκάλεπτο ο Αμερικανός), έφτασαν γρήγορα σε ένα +12 υπέρ τους (7-19)!

Κάπου εκεί η Βιλερμπάν αντέδρασε και μ' ένα επιμέρους 4-0, έριξε αρχικά τη διαφορά στους 7 (12-19). Τη «σκυτάλη» από τον Οκάρο είχε λάβει πια ο Παπαγιάννης, ο οποίος με συνεχόμενα σουτ από μέση απόσταση ανέβαζε συνεχώς το δείκτη του σκορ για το «τριφύλλι» (12-21, 14-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως σαστισμένος, επιτρέποντας στην Βιλερμπάν να ρίξει σε ένα σχεδόν λεπτό τη διαφορά στο καλάθι (20-23). Οι Γάλλοι, όμως, υπολόγιζαν χωρίς τον Νέντοβιτς. Ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ Σέρβος έκανε για ακόμα μία φορά... όργια στην επίθεση, μετρώντας συνεχόμενα τρίποντα, καθώς και μία φοβερή alley-oop πάσα για κάρφωμα στον Έβανς. Ένα από τα τρίποντά του, μάλιστα, ο «Νέντο» το πέτυχε από τα 8 μέτρα και με ταμπλό, μπροστά στον ύψους 2.19 Γουεμπανιάμα!

Στο... ρεσιτάλ των «πράσινων» από τα 6.75 συμμετείχαν εξίσου και οι Γιόβιτς-Μαντζούκας, με τον τελευταίο να εκτοξεύει τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της (+16, 30-46)! Συνολικά, στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ και το +14 (32-46), με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια, αποτυπώνει απόλυτα την εικόνα του ματς στο Αστρομπάλ.

Στην επανάληψη η εκκίνηση βρήκε το «τριφύλλι» να σκοράρει πρώτο (32-48), αλλά την Βιλερμπάν να δυσκολεύει πλέον περισσότερο στην άμυνα την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Και πάλι ο Γιόβιτς όμως, όντας «ζεστός» από το τρίποντο, έδινε πολύτιμες λύσεις στον Παναθηναϊκό έξω από τα 6.75 (36-51). Ο Σέρβος πόιντ γκαρντ είχε εξαιρετική αμυντική παρουσία, ενώ από δικό του κλέψιμο και εκπληκτική πάσα, ο Παπαγιάννης κάρφωσε την μπάλα για το 41-53 του «Εξάστερου»!

Η Βιλερμπάν αντέδρασε και με 4 συνεχόμενους πόντους του Λάιτι και ένα τρίποντο του Οζετκόφσκι, οι Γάλλοι έριξαν τη διαφορά στους 6 (48-53)! Ο Νέντοβιτς με νέο τρίποντο έδωσε «ανάσα» στους «πράσινους» (48-56), ωστόσο ο Οζετκόφσκι έκανε φανερά πια το παιχνίδι της ζωής του (4/4 τρίποντα, 3/3 δίποντα) και με 5 επιπλέον προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 53-59 με το τέλος της τρίτης περιόδου!

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο η Βιλερμπάν είχε φτάσει το ματς στο καλάθι (57-59), φλερτάροντας μάλιστα και με το προσπέρασμα. Οι «πράσινοι» εκτός όλων των άλλων είδαν να χάνουν στο τελευταία 6:47 και τον Νέντοβιτς, λόγω κάποιων ενοχλήσεων που αισθάνθηκε ο Σέρβος σούτινγκ γκαρντ.

Οι Οκάρο και Μέικον βγήκαν μπροστά και με δύο δικά τους καλάθια και μία φοβερή δημιουργία του δεύτερου για τον Ρος, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο το 57-65 και το +8! Ο Γουάιτ είχε... τρελά κέφια και με γκολ φάουλ στα 4:06, ανέβασε τη διαφορά υπέρ των «πράσινων» εκ νέου στο +9 (57-68)! Μέικον και Οκάρο «σκότωσαν» με άλλους 5 δικούς τους πόντους την Βιλερμπάν, για να «αποδράσει» ο Παναθηναϊκός από το Αστρομπάλ με το τελικό 63-76!

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76.