Facebook Pixel Ζαλγκίρις - Εφές Αναντολού: "Άλωσε" το Κάουνας και επέστρεψε στις νίκες η Εφές!
| 2022-03-17 22:26:00

"Άλωσε" το Κάουνας και επέστρεψε στις νίκες η Εφές!

Στο Κάουνας σταμάτησε το αρνητικό σερί των δύο ηττών της Αναντολού Εφές.

Ζαλγκίρις - Εφές Αναντολού: Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε άνετα με 85-71 της ουραγού Ζαλγκίρις, για την 30η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 15-14 το ρεκόρ της (13-10 χωρίς τις ρωσικές ομάδες) και υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην 22η ήττα τους σε 29 αναμετρήσεις (7-18 χωρίς τις ρωσικές ομάδες).

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς στη συνέχεια η Αναντολού ενεργοποίησε την άμυνα της και περιορίζοντας τους Λιθουανούς στους 21 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο (11 και 10 αντίστοιχα), εξασφάλισε μία μη αναστρέψιμη διψήφια διαφορά ασφαλείας...

Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Βασίλε Μίτσιτς με 20 πόντους, ενώ για τη Ζάλγκιρις, που υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα, ξεχώρισε ο Τάιλερ Κάβανο με 22.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 30-41, 40-65, 71-85