Facebook Pixel Μπαρτσελόνα - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Εκπληκτική Μακάμπι έριξε "100άρα" στην Μπαρτσελόνα και "βλέπει" πέμπτη θέση!
| 2022-04-07 23:15:00

Εκπληκτική Μακάμπι έριξε "100άρα" στην Μπαρτσελόνα και "βλέπει" πέμπτη θέση!

Η Μακάμπι έκανε... φύλλο και φτερό την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, συντρίβοντάς την με το... εμφατικό 104-80 στη Βαρκελώνη, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Euroleague κι εξακολουθεί να «βλέπει» ακόμη την 5η θέση της τελικής κατάταξης, εφόσον στραβοπατήσει η Αναντολού Εφές στα δικά της παιχνίδια.

Μπαρτσελόνα - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στο 16-11 πλέον το ρεκόρ της ισραηλινής ομάδας, που «βομβάρδισε» το καλάθι της «Μπάρτσα» έξω απ' τα 6.75μ., έχοντας 16/27 τρίποντα (59,3%). Στο 21-7 έκλεισαν την κανονική περίοδο οι Καταλανοί, που θα διασταυρωθούν στα play off με την Μπάγερν Μονάχου,

Η Μακάμπι έδειξε να έχει πολύ πιο υψηλό κίνητρο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, απέναντι στη νωχελική (και σίγουρη πρώτη) Μπαρτσελόνα, έχοντας τον Νάναλι σε εξαιρετικό βράδυ και τον Έβανς άξιο συμπαραστάτη του στην επίθεση. Σταδιακά οι Ισραηλινοί άρχιζαν να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (27-23).

Στη δεύτερη περίοδο πήρε... φωτιά ο Γουίλμπεκιν -τη στιγμή που η «Μπάρτσα» είχε αρχίσει να βγάζει... αντίδραση με τον Μίροτιτς και τον Αμπρίνιες- και με τρία σερί τρίποντα έδωσε «αέρα» 11 πόντων στη Μακάμπι με τη λήξη του ημιχρόνου (57-46).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένη στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρη τον Αμπρίνες (5/7 τρίποντα στο 24') μείωσε σε 5 πόντους. Η σταθερότητα του Νάναλι όμως και το επιθετικό «ξύπνημα» του Ρέινολντς, επέτρεψαν στη Μακάμπι να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα, εξαργυρώνοντας την ευστοχία της έξω απ' τα 6.75μ. (11/17 τριπ. στο 30').

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι -με πρώτα «βιολιά» τους Νάναλι και Γουίλμπεκιν- δεν έχασε καθόλου τον επιθετικό ρυθμό της, απέναντι σε μία Μπαρτσελόνα που περίμενε τα πάντα απ' τον Μίροτιτς και τον Καλάθη (9 ασίστ), συνέχισε να βρίσκει λύσεις στα καθοριστικά σημεία κι έφτασε πανεύκολα και με... κατοστάρα, σε μία πολύ σημαντική νίκη, που διατηρεί τις ελπίδες της για την 5η θέση.

Κορυφαίος για την Μακάμπι ο Νάναλι με 18 π. (2/4 τριπ.) και 6 ριμπάουντ, με τους Γουίλμπεκιν (20π., 5/8 τριπ/) και Γουίλιαμς (12π.) να αποδεικνύονται εξίσου καθοριστικοί για το μεγάλο διπλό των Ισραηλινών. Δεν έφταναν για να κάνουν τη... διαφορά για τους Καταλανούς οι 17 πόντοι του Αμπρίνιες και οι 13 του Μίροτιτς.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 46-57, 68-76, 80-104