Facebook Pixel Euroleague: Έγραψε ιστορία η Μπάγερν, ύποπτη Ρεάλ - "Διάλεξε" αντίπαλο για Ολυμπιακό - Από το ΣΕΦ... τελικό!
| 2022-04-08 23:44:00

Δεύτεροι οι Πειραιώτες, ήρθαν όλα τούμπα στη βαθμολογία. Έτσι λοιπόν η Μονακό του Μάικ Τζέιμς θα είναι η ομάδα που θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τους Ερυθρολεύκους, που θεωρητικά θα έχουν πιο εύκολο ημιτελικό εάν βρεθούν στο Final Four.

Euroleague: Νίκη βγαλμένη από... κόμικ για την Μπάγερν Μόνάχου με 97-88 στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, με τους Βαυαρούς να κάνουν επιμέρους σκορ 38-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο, κάτι που κάνει τον Ολυμπιακό να βρίσκει αντίπαλο την Μονακό στα play off με πλεονέκτημα έδρας. Μάλιστα με αυτό το αποτέλεσμα αν οι Ερυθρόλευκοι προκριθούν στο Final Four του Βελιγραδίου, αποφεύγουν τόσο τους Μαδριλένους όσο και την Μπαρτσελόνα στα ημιτελικά, που θα παίξουν μαζί αν περάσουν.

Το εξ αναβολής ματς της 23ης αγωνιστικής ανάμεσα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τη Φενέρμπαχτσε (13/4) έχει πλέον τεράστια βαθμολογική αξία, καθώς οι Ισραηλινοί με νίκη θα προσπεράσουν τους Τούρκους και θα παίξουν με την Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ με ήττα θα πέσουν στην έκτη θέση και θα αντιμετωπίσουν την Αρμάνι Μιλάνο. Και στις δύο περιπτώσεις, με μειονέκτημα έδρας.

Τα ζευγάρια των playoffs

(1) Μπαρτσελόνα - Μπάγερν Μονάχου (8)
(2) Ολυμπιακός - Μονακό (7)
(3) Αρμάνι Μιλάνο - Αναντολού Εφές ή Μακάμπι Τελ Αβίβ (6)
(4) Ρεάλ Μαδρίτης - Αναντολού Εφές ή Μακάμπι Τελ Αβίβ (5)

Η τελευταία αναμέτρηση της regular season στη Μαδρίτη ήταν ανεπανάληπτη! Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εντυπωσιακή για τρεις περιόδους, βρέθηκε στο +16 (75-59) στο 30ό λεπτό απέναντι στην Μπάγερν, είδε όμως την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να κάνει ασύλληπτη ανατροπή και να παίρνει τη νίκη 88 – 97.

Η εικόνα του αγώνα

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, καθώς στα πρώτα 4΄είχαν σημειώσει το 12 – 5 (+7). Η Μπάγερν στην πορεία άρχισε να μειώνει (17 – 15). Η Ρεάλ έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με +7 (24 – 17).

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι εμφανώς ανώτερη στην 2η περίοδο (34 – 25). Η διαφορά έφτασε ως τους +11 (40 – 29). Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν μπορούσε να ξεφύγει, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με 52 – 34.

Η 3η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πώς ήταν αντιγραφή της 2ης (59 – 41). Η Ρεάλ ως το τέλος της περιόδου είχε τον απόλυτο έλεγχο (68 – 54). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 75 – 59.

Τελική ευθεία.. Η Ρεάλ Μαδρίτης έβλεπε τη διαφορά να πέφτει στο σουτ και τη νίκη να είναι υπό αμφισβήτηση (82 – 84). Ασύλληπτη ήταν η Μπάγερν η οποία γύρισε το παιχνίδι από το -16 του 30ού λεπτού στο +4 με τον Γιάραμαζ να έχει 16 πόντους (82 – 88). Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πήρε τη νίκη με 88 – 97.

Τα δεκάλεπτα : 24-17, 52-34, 75-59, 88-97.