Facebook Pixel Μονακό - Ολυμπιακός: Λύγισε στο θρίλερ ο Ολυμπιακός - "Αυτοκτονία" στο φινάλε - Για την πρόκριση στο καμίνι του ΣΕΦ!
| 2022-04-29 23:47:00

Λύγισε στο θρίλερ ο Ολυμπιακός- "Αυτοκτονία" στο φινάλε- Για την πρόκριση στο καμίνι του ΣΕΦ! (Vid)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Οι Ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη στο συγκλονιστικό παιχνίδι με τη Μονακό, πλήρωσαν τα λάθη τους στο φινάλε και ηττήθηκαν με 78-77. Στο 2-2 πλέον η σειρά, στο ΣΕΦ θα κριθεί η πρόκριση στο Final Four.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σφραγίσει από σήμερα την πρόκριση στο Final Four της Euroleague, καθώς ηττήθηκε με 78-77 από τη Μονακό, η οποία ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ σε 2-2.

Η πρόκριση για το Final Four του Βελιγραδίου θα κριθεί στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς, που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ πιθανότατα την ερχόμενη Τετάρτη (4/5, 21:00).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μεν μια διαφορά 11 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά τη Μονακό να απαντά. Η νίκη κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφού ο Σλούκας έκανε ένα καθοριστικό λάθος στα 30" πριν το φινάλε, ενώ στη συνέχεια δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό, αστοχώντας σε σουτ στη λήξη του αγώνα.

Ο Σλούκας πάντως ήταν ο κορυφαίος των Ερυθρολεύκων με 19 πόντους και μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο, ο Βεζένκοφ πρόσθεσε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Παπανικολάου είχε 13 πόντους και ο Φαλ 11.

Ο Μπέικον ήταν καθοριστικός για τη Μονακό, αφού σημείωσε 21 πόντους και έβαλε το τελευταίο καλάθι του αγώνα, με το οποίο διαμόρφωσε το 78-77. Ο Τζέιμς είχε 18 πόντους αλλά με 1/10 τρίποντα, ο Τόμας σημείωσε 16 πόντους και ο Χολ 14.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ, αστοχώντας στις πρώτες επιθέσεις του, την ώρα που ο Τζέιμς ξεκίνησε "ζεστός" και πέτυχε 4 γρήγορους πόντους. Μπορεί να χρειάστηκαν 3 λεπτά για να σκοράρουν πρώτη φορά, με τρίποντο Παπανικολάου (4-3), αλλά από τη στιγμή που αυτό συνέβη, οι Ερυθρόλευκοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα μέσω της εκπληκτικής άμυνάς τους. Μπαράζ κλεψιμάτων και καλάθια από Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ είχαν ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακό να τρέξει επιμέρους σκορ 9-2 και να προηγηθεί 6-12. Η Μονακό απάντησε με σερί 5-0 (11-12), για να ακολουθήσουν 5 πόντοι του Βεζένκοφ και 2 του Φαλ (13-19). Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι εκμεταλλεύτηκαν ένα ακόμα κακό διάστημα του Ολυμπιακού και με σερί 6-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (19-19) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι στο σκορ τη δεύτερη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να πληγώνεται από τις χαμένες βολές του (είχε 4/8 στο πρώτο ημίχρονο) και τη Μονακό να περνά μπροστά με +4 (27-23) χάρη σε "τετράποντο" του Μπέικον. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός επέστρεψε αλλαγμένος στο παρκέ, βγάζοντας αντίδραση. Οι Σλούκας, Πρίντεζης και Φαλ μπήκαν στην επιθετική εξίσωση του αγώνα και "κουβάλησαν" την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με συνεχείς πόντους. Οι Ερυθρόλευκοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Γουόκαπ (27-28) και στη συνέχεια συμπλήρωσαν επιμέρους σκορ 17-5, φτάνοντας στο +8 (32-40) με καλάθι του Πρίντεζη. Τέσσερις συνεχόμενες βολές του Τζέιμς μείωσαν σε 36-40 για τη Μονακό, διαφορά που έμεινε απαράλλαχτη μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (38-42).

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, κράτησε τη Μονακό χωρίς καλάθι για 3 λεπτά και πήρε διψήφια διαφορά (38-49). Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να αντιδράσουν και μείωσαν σε 47-49 με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς, Χολ και Μπέικον την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε σερί κακών επιθέσεων. Σλούκας, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ έδωσαν ανάσα στην ελληνική ομάδα (53-59), αλλά οι Ερυθρόλευκοι... επανήλθαν στις κακές επιλογές. Αντιθέτως η Μονακό ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και πέρασε μπροστά με σερί 9-0 (62-59). Ο Ντόρσεϊ "ξεκόλλησε" τον Ολυμπιακό (62-61), ο Χολ είχε 1/2 βολές (63-61) και ο Τόμας εκμεταλλεύτηκε λάθος των Πειραιωτών για να κάνει το 65-61, που ήταν το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Με 5 διαδοχικούς πόντους ο Τόμας έστειλε τη διαφορά στο +9 (70-61) με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους Γουοκάπ και Παπανικολάου να απαντούν άμεσα με δύο τρίποντα (70-67). Ο Παπανικολάου "μίλησε" ξανά στο κρίσιμο σημείο και με κάρφωμα έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (70-69) και ο Βεζένκοφ έδωσε προβάδισμα στους Πειραιώτες, που έτρεξαν σερί 10-0 (70-71)!

Ο Τζέιμς έκανε το 72-71, είδε τον Σλούκα να απαντά με μεγάλο τρίποντο για το 72-74, προτού ο Μπέικον ισοφάρισει σε 74-74, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Στην επόμενη κατοχή ο Ολυμπιακός έκανε λάθος και έδωσε το δικαίωμα στον Μπέικον να σκοράρει ξανά (76-74), ενώ στη συνέχεια ο Παπανικολάου υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Σλούκας συνέχισε το κρεσέντο του με νέο κρίσιμο τρίποντο για το 77-76, όμως ο Μπέικον πέτυχε μεγάλο καλάθι (78-77) 53" πριν τη λήξη και ο Σλούκας έκανε λάθος πάσα, χάνοντας την μπάλα στην επόμενη επίθεση, με 30" να απομένουν. Ο Μπέικον αστόχησε στην τελευταία κατοχή της Μονακό και ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το σουτ του Σλούκα στην τελευταία φάση του αγώνα βρήκε σίδερο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 4 (1/5 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέικον 21 (8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ασίστ, Βέστερμαν (0/2 σουτ), Τόμας 16 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 5, Ουαταρά, Άντζουσιτς, Χολ 14 (5/6 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 18 (4/8 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 19 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Βεζένκοβ 17 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 1 (1/4 βολές), ΜακΚίσικ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 24/39 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 15/17 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 8/14 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.