Facebook Pixel Basket League: Επιστρέφει στα πλέι οφ ο Άρης, νίκη και για Προμηθέα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-05-07 20:17:00

Επιστρέφει στα πλέι οφ ο Άρης, νίκη και για Προμηθέα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Άρης έκανε το... καθήκον του απέναντι στη φιλοξενούμενη Λάρισα, πραγματοποιώντας βήμα εξάδας και εξασφαλίζοντας την επιστροφή του στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών / Basket League μετά από μία πενταετία.

Basket League: Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 82-70 των Θεσσαλών, για την 25η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 11-12 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τη Λάρισα στη 12η ήττα της σε 22 αναμετρήσεις.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Άντονι Κάουαν και Σακούρ Τζούστον, με 20 και 19 πόντους, αντίστοιχα. Από τη Λάρισα προσπάθησαν ο Στέφαν Μούντι με 14 πόντους και ο Μάριν Μάριτς με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70

Η δυναμική εκκίνηση του Αρη, που προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (24-14), βοήθησε τους Θεσσαλονικείς με συντήρηση δυνάμεων και... μπροστάρη της επίθεσης τον Κάουαν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +9 (44-35).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι... ενεργοποίησαν την άμυνα τους, περιορίζοντας τη Λάρισα στους 13 πόντους και παραμένοντας σε απόσταση ασφαλείας (+8, 56-48), ενώ στον... επίλογο ανέλαβε δράση ο επιθετικός πλουραλισμός της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, φτάνοντας άνετα στο τελικό 82-70.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 20 (3), Λόκετ 11, Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3 (1), Κέλι 14, Τζούστον 19 (1), Καμάρας, Σχίζας 7 (1), Πουλιανίτης 6 (2).

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 6, Κρουμπάλι 5, Καράμπελας 7 (2), Μάριτς 13, Μούντι 14 (2), Τσαϊρέλης 6, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 9 (3).

Προμηθέας - Ηρακλής

Τέλος σε ένα σερί έξι ηττών έβαλε σήμερα ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας του ουραγού Ηρακλή με 78-69, σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Basket League, και ολοκλήρωσε νικηφόρα τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-0 και διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το 8΄, όταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 2/2 βολές έφερε τον Προμηθέα στο +1 (15-14). Με τρίποντο του Παπαδάκη οι Θεσσαλονικείς «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 19-17 με τρίποντο του Παπαδάκη, ενώ με νέο τρίποντο του ίδιου παίκτη προηγήθηκαν 22-17 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ο «Γηραιός» ήταν για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ στο α΄ μέρος, όταν ο Σταμάτης «έγραψε» με τρίποντο το 34-31, 4:27΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ακολούθησε σερί 12-0 του Προμηθέα που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενος με 43-34, ενώ οι Αχαιοί απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 24΄, όταν ο Δημήτρης Αγραβάνης «έγραψε» με λέι απ το 53-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +12 (64-52), ενώ στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Προμηθέας διατήρησε ένα άνετο προβάδισμα και έφτασε εύκολα στη νίκη με 78-69.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκραντ 8, Χαντ 10, Δ. Αγραβάνης 14, Γ. Αγραβάνης 4, Σίμπσον 11 (1), Λάγιος, Άντριτς 13 (3), Φράνκαμπ 18 (2), Μπαζίνας, Τανούλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 8 (2), Χένρι 11, Γκάρετ 17 (16 ριμπάουντ), Φίλιος, Χαριτόπουλος, Ντολεζάι 1, Εϊμπραμς 11 (1), Παπαδάκης 21 (5).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ