Facebook Pixel Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Ερυθρόλευκο πάρτι στο ΣΕΦ - Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον ΠΑΟ με 33άρα και θέλει μια νίκη για τον τίτλο (Vid)
| 2022-05-11 18:55:00

Ερυθρόλευκο πάρτι στο ΣΕΦ: Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον ΠΑΟ με 33άρα - Θέλει μια νίκη για τίτλο (Vid)

Οι Ερυθρόλευκες κυριάρχησαν στον τρίτο τελικό για το πρωτάθλημα Μπάσκετ Γυναικών, πήραν άνετη νίκη με 87-54 επί του Παναθηναϊκού, έχουν προβάδισμα 3-2 στη σειρά και ψάχνουν μια ακόμα νίκη για να κατακτήσουν τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον τρίτο τελικό και διέλυσε τον Παναθηναϊκό με σκορ 87-54.

Πλέον, η σειρά γυρνά στη Λεωφόρο (15/5), όπου οι Ερυθρόλευκες ψάχνουν ένα μπρέικ για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα, ενώ οι Πράσινοι μπορούν να κάνουν το 3-3 και να τα παίξουν όλα για όλα σε έναν πέμπτο τελικό.

Οι «πράσινες» δεν έπιασαν τα συνηθισμένα επίπεδα απόδοσής τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-6 και με 43-21 στο ημίχρονο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με εξαίρεση τις λύσεις που έδωσε η νεαρή Μπουντούρη (13π. με 3/4 τρίποντα), η οποία διαμόρφωσε το 54-39 στο 29'. Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά (62-45 στο 34’) αλλά δεν άντεξε για το τελικό 87-54.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ζαχάρης-Μαγκλογιάννης

Δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Σταμολάμπρου 21(5), Σταμάτη 8(2), Αλεξανδρή 7(1), Σπυριδοπούλου 7(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 16, Φουράκη 3, Δίελα, Βαμβακά 1, Βίτολα 16(1), Χάμπλιν.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 12, Φιτζγκέραλντ 12(1), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 4, Κωτούλα 1, Μπουντούρη 13(3), Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Χατζηνικολάου 2.