Facebook Pixel Ολυμπιακός - Προμηθέας: Ούτε στο... NBA αυτά - Ο Ολυμπιακός σκόραρε 116 πόντους και ισοπέδωσε τον Προμηθέα! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-05-30 21:43:00

Με εμφατικό τρόπο έκαναν οι Ερυθρόλευκοι το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών, κυριαρχώντας απόλυτα και παίρνοντας τη νίκη με το εντυπωσιακό 116-73.

Ολυμπιακός - Προμηθέας: Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Προμηθέα, έπιασε σπουδαία απόδοση και με την επίθεσή του να "πετάει φωτιές" νίκησε με 116-73 στον πρώτο ημιτελικό της Basket League.

Μετά το παιχνίδι στο Περιστέρι, την περασμένη Παρασκευή, ο Ολυμπιακός δείχνει να μπαίνει όλο και πιο πολύ σε κλίμα ελληνικών πλέι οφ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστική από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, δεν επέτρεψε στον Προμηθέα να πλησιάσει σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσε τον ρυθμό για τον Ολυμπιακό με 18 πόντους, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να ακολουθεί έχοντας 17 και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ πρόσθεσε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από πλευράς Προμηθέα ο Νίκος Γκίκας είχε 15 πόντους και 4 ασίστ, με τον Γιώργο Τανούλη να μετράει 14 πόντους και 3 ριμπάουντ στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Την Τετάρτη (01/06) οι Πειραιώτες» θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν το 2-0 στο «Δ.Τοφαλος» της Πάτρας, την ίδια στιγμή που ο Προμηθέας θα προσπαθήσει να αντιδράσει και να αφήσει πίσω τη συντριβή στο ΣΕΦ.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Προμηθέα να βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό χάρη στον Σίμπσον (7-7, 4'). Παπανικολάου και Ντόρσεϊ ανέλαβαν δράση, με τους Πειραιώτες να περνάνε μπροστά (15-13, 7'). Ο Σίμπσον ισοφάρισε εκ νέου, αλλά ο Ουόκαπ ανέλαβε δράση για το +5 του Ολυμπιακού (20-15, 8'). Ο Ρέι μείωσε για τους φιλοξενούμενους, αλλά την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο είπαν οι Πρίντεζης και Σλούκας για το 24-19.

Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ μπήκε στο πνεύμα του αγώνα, είχε βοήθειες από τον Ζαν Σαρλ και τον Λαρεντζάκη, με την διαφορά να ανεβαίνει σε double score χάρη σε 18-2 επί μέρους σκορ (42-21, 16'). Ο Φόστερ σκόραρε, μαζεύοντας τη διαφορά για τον Προμηθέα (45-27, 17'). Όχι για πολύ όμως, καθώς Μάρτιν και Ζαν Σαρλ έφεραν τη διαφορά και πάλι στους 20 πόντους (49-29, 18'). Ο Ντόρσεϊ σκόαρε στο φινάλε του ημιχρόνου, για το 53-32 του Ολυμπιακού.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ παρέμεναν ορεξάτοι, ο Προμηθέας δεν είχε απαντήσεις σε κανένα σημείο του αγώνα, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους (67-34, 23'). Τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τον Ντόρσεϊ να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν double score (74-37, 25'). Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς, με τον Βεζένκοφ να φέρνει στο +45 την ομάδα του (84-39, 28'). Η διαφορά έμεινε πάνω από τους 40 πόντους για το 89-46 του Ολυμπιακού.

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, συντήρησε το προβάδισμά του σε υψηλά επίπεδα ως το τέλος και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών με τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-32, 89-46, 116-73.