Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Λάρισα: Αντέδρασε στο "κάζο" ο ΠΑΟ - Νίκησε εύκολα τη Λάρισα και θέλει μία νίκη για τους τελικούς!
| 2022-06-03 21:33:00

Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε μετά την ήττα στην Λάρισα, επικράτησε άνετα με 94-82 στο τρίτο ματς της σειράς στο ΟΑΚΑ και θέλει ακόμα μία νίκη για να βρεθεί στους τελικούς της Basket League.

Παναθηναϊκός - Λάρισα: Ήταν... Παναθηναϊκός για περίπου 30 λεπτά, χαλάρωσε στο τέλος και έχασε τη διαφορά των 27 πόντων.

Έχοντας άπαντες καταλάβει ότι το κάζο της Λάρισας δεν πρέπει να επαναληφθεί, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ΟΑΚΑ για το Game 3 αποφασισμένος να επιβάλλει εξ αρχής το ρυθμό του. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος με 17 πόντους, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα. Με τρίποντο του αρχηγού από τα 8 μέτρα, μάλιστα, οι «πράσινοι» πήραν αέρα 9 πόντων (21-12).

Ένα γκολ-φάουλ αμέσως μετά του Παπαγιάννη ήρθε να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά υπέρ των «πράσινων» (24-12), για έναν Παναθηναϊκό που έτρεξε συνολικά ένα επιμέρους σκορ 21-5! Από πλευράς Λάρισας ο Μούντι ήταν αυτή τη φορά εξαιρετικά κλεισμένος, δίχως πάντως ο Αμερικανός να εμποδίζεται να πετύχει ακόμη ένα... αφύσικο τρίποντο σε αυτή τη σειρά των ημιτελικών (σ.σ. εκτός ισορροπίας σουτ 3π. για το 26-15).

Το σλάλομ Κασελάκη ανέβασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό την απόσταση των δύο ομάδων (30-20). Κάτι, το οποίο έκανε λίγο μετά με δύο βολές και ο Μέικον (32-22), με τον Έβανς αρχικά να δίνει συνέχεια στο σερί με εντυπωσιακό κάρφωμα (34-22) και τον Μέικον ξανά στη συνέχεια να... χορεύει την άμυνα της Λάρισας για το +14 (36-22). Στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου ο «καυτός» Παπαπέτρου πήρε το τρίποντο και αστόχησε, με τον Παπαγιάννη να κερδίζει το ριμπάουντ και να ευστοχεί σε νεκρό χρόνο για το 51-33 της ανάπαυλας. Πλήρης η κυριαρχία του «τριφυλλιού» έναντι των Θεσσαλών.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε με την κεκτημένη ταχύτητα που είχε ήδη δημιουργήσει, με τον Οκάρο να χαρίζει μοναδικό highlight με follow κάρφωμα και φάουλ για το 59-36 (σ.σ. έχασε τη συμπληρωματική βολή)! Το εύρος του σκορ επέτρεπε στον κόουτς Βόβορα να ανοίξει κάπως το ροτέισον, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στο τρίτο δεκάλεπτο στον Νίκο Χουγκάζ, ο οποίος σκόραρε κιόλας για το 70-45 και λίγο μετά για το 75-53. Αντίστοιχα λεπτά βρήκε και ο Μαντζούκας, που με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 89-71. Ποιοτικά η τρίτη περίοδος δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή, με τις δύο ομάδες να εκτελούν πάρα πολλές βολές.

Το τέταρτο και τελευταία δεκάλεπτο μπορεί να αναμενόταν καθαρά διαδικαστικό, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να έχει ένα μεγάλο κενό διάστημα, επιτρέποντας στη Λάρισα να τρέξει ένα επιμέρους 21-5 υπέρ της (91-80). Ακόμα κι έτσι, ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-1 στους ημιτελικούς της Basket League και πλέον, η ομάδα πηγαίνει στη Λάρισα για το 3-1 που σφραγίσει την πρόκριση στους φετινούς τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 16 (10 ριμπάουντ, 3 τάπες), Παπαπέτρου 25 (5/10 δίποντα, 3.5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 12 (4/5 δίποντα), Νέντοβιτς 6 (0/4 τρίποντα), Μέικον 13 (2/5 δίποντα, 3 λάθη), Μποχωρίδης 4, Κασελάκης 5, Χουγκάζ 4 (2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Έβανς 6 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 7 (14 ριμπάουντ), Καράμπελας 18 (3/5 δίποντα), Μπέρζινς 10 (2), Μάριτς 2, Μούντι 17 (4), Χάντσον 16 (2), Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Γκριν 5, Ζάρας 3 (1), Παπαντωνίου 2