Facebook Pixel Σούπερ Καπ: "Πάρτι" Προμηθέα κόντρα στον Κολοσσό - Τριποντάρα Γιανγκ από το... κέντρο με άμυνα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-10-02 18:55:00

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε άνετα με 95-71 τον Κολοσσό στον μικρό τελικό του Σούπερ Καπ και κατέλαβε την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Σούπερ Καπ: Ο Προμηθέας πάτησε γκάζι μετά την πρώτη περίοδο και σε ένα αδιάφορο παιχνίδι στον μικρό τελικό του Super Cup, που έμοιαζε περισσότερο με φιλικό προετοιμασίας, επικράτησε με 95-71 του Κολοσσού.

Με φόρα ο Κολοσσός, απάντησε ο Προμηθέας

Ο Κολοσσός μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-0 στο 2', με τους Ροδίτες να έχουν 4/4 επιθέσεις (2/2 τριπ., 2/2 διπ.), με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να φτάνει στο 3' για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό στο σκορ (13-2) στο 3'. Ο Προμηθέας στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και μείωσε σε 13-7 αρχικά στο 5', πριν φέρει το ματς... τούμπα και προηγηθεί με 17-19 στο 9', έχοντας επιμέρους 5-17. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-23.

Παράσταση για έναν ρόλο...

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου οι Πατρινοί πήρα προβάδισμα με 23-29 στο 12', με τον Γιανγκ να έχει φτάνει τους 9 πόντους και να ηγείται στο σκοράρισμα για την ομάδα του Γιατρά. Η απάντηση του Κολοσσού ήταν άμεση και με σερί 6-0 ισοφάρισε σε 29-29, με τον Προμηθέα ωστόσο να έχει βρει ρυθμό και να προηγείται με 32-40 στο 18' και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να έχει για διψήφια διαφορά (32-44).

Πήραν φόρα και ξέφυγαν οι Πατρινοί...

Ο Προμηθέας έφτασε και στο +16 (32-48) στο 22', με τον Κουλμπόκα να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση για την ομάδα του Γιατρά. Ο Κολοσσός προσπάθησε στη συνέχεια να επιστρέψει στο ματς, μείωσε σε 39-48 στο 24', με τους Σταρκς και Στεφάνοβιτς να έχουν από 11 πόντους. Οι Πατρινοί απάντησαν άμεσα και αποκατέστησαν την κατάσταση, φέρνοντας και πάλι τη διαφορά στο +15 (39-54), για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Γιατρά να προηγείται με 48-68.

Τυπική διαδικασία...

Η τέταρτη περίοδος ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Ο Προμηθέας έφτασε ακόμα και στο +25 (54-79) στο 34', με τον Κοντίτ να φτάνει τους 13 πόντους και να γίνεται πρώτος σκόρερ στο ματς. Το τελικό 71-95 «σφράγισε» την επικράτηση των Πατρινών, που κατέλαβαν την τρίτη θέση στο Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 32-44, 48-68, 71-95