Facebook Pixel Basket League: Ματς θρίλερ! Νίκη στην παράταση για Απόλλωνα, "σεφτέ" με Προμηθέα ο Κολοσσός (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-10-22 19:14:00

Κολοσσός Ρόδου και Απόλλωνας Πάτρας επικράτησαν των Προμηθέα και Καρδίτσας, αντίστοιχα.

Ένα καλάθι του Μαρκίς Τιγκ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα έδωσε στον Κολοσσό τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 69-67 σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα της Ρόδου ενώ αντίθετα οι Πατρινοί γνώρισαν την πρώτη φετινή τους ήττα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σταρκς με 22 πόντους ενώ για τον Προμηθέα ο Γιανγκ είχε 21 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δυνατοί στο ξεκίνημα του αγώνα και με τον Τζο Γιανγκ να κάνει πολύ καλό παιχνίδι κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα επιτρέποντας μόλις 11 πόντους στους γηπεδούχους και έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά πόντων (36-26).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πολύ ανεβασμένοι, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 24-16 κατάφεραν να μειώσουν σε 52-50 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 60-53 στο 34΄ αλλά ο Σταρκς ήταν σε πολύ καλή ημέρα και με 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο κρατούσε την ομάδα του στον αγώνα (63-61 στο 36΄).

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και ενώ ο Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ με 67-65 ήταν η σειρά του Μαρκίς Τιγκ ο οποίος αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια έδωσε τη νίκη στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 22 (3), Χρυσικόπουλος 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Γιαννόπουλος 9, Μορέιρα 13, Όσμπορν (1), Μπιλλής 2, Τιγκ 8, Στεφάνοβιτς.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 21 (3), Μουράτος, Κακλαμανάκης 7, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 2, Κάουαν 5, Ντάνγκουμπιτς 4 (1), Κοντίτ 10, Τσαϊρέλης 7, Γκίκας 4.

Απόλλων Πατρών - Καρδίτσα

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Απόλλωνας Πάτρας που επικράτησε στην παράταση της Καρδίτσας με 78-72 (κ.α. 70-70) σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς, που έκαναν την πρώτη φετινή τους νίκη, ήταν ο Τέιλορ με 24 πόντους ενώ για την Καρδίτσα ο Μπέιτμον σημείωσε 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην αρχή του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (19-16).

Στη δεύτερη περίοδο το ματς ήταν κοντά μέχρι το 15΄ (26-26) αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Ράιαν Τέιλορ κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά πόντων (40-29).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο 3ο δεκάλεπτο και έδειχναν ότι βαδίζουν σε μια εύκολη νίκη καθώς στο 30΄ το σκορ ήταν 60-47.

Εκεί ανέβασε την απόδοσή του ο Τζέιμς Μπέιτμον που με προσωπικά καλάθια κατάφερε όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά αλλά να περάσει και μπροστά στο σκορ (65-64) τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι Πατρινοί παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέλος πήραν διαφορά τριών πόντων λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη αλλά ένα τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη στο 1.7'' έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις, σημειώσαν μόλις δύο πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο και ο Απόλλωνας πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη του με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70, 78-72

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ντέιβις 13 (1), Μπόγρης 9, Καράμπελας 7 (2), Καλχούν 6 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Γκρίφιν 7 (1), Βησσαρίου, Σίλα, Χέινς - Τζόουνς 9 (2), Τέιλορ 24 (5), Κογιόνης.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπόχαϊμ 5 (1), Μπέιτμον 14, Χάντερ 12 (2), Αγραβάνης 9 (1), Ντελόριε 13, Πρίτζετ 8, Αθηναίου 3 (1), Τσύκας, Γόντικας, Γκάμπροβσεκ 8.