Facebook Pixel Sportdog.gr | Νέο μεγάλο διπλό η Βαλένθια μετά από ματς θρίλερ στην παράταση με Παρτιζάν
| 2022-12-02 00:10:00

Νέο μεγάλο διπλό η Βαλένθια μετά από ματς θρίλερ στην παράταση με Παρτιζάν

Σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια της φετινής Euroleague, η Βαλένθια επιβλήθηκε με 100-98 της Παρτιζάν στο Βελιγράδι.

Η βασίλισσα των «διπλών»: Η Βαλένθια στην επιστροφή της στην Euroleague μετά την Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Εφές, το ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό, πέρασε και από το Βελιγράδι στην παράταση (84-84 κ.δ) με 100-98 επί της Παρτιζάν και πλέον βλέπει 8άδα!

Αλλαγές προβαδίσματος και τελικά... Χ

Η Βαλένθια στο ξεκίνημα του παιχνιδιού είχε πρωταγωνιστή τον Ουέμπ, που πήρε επιθέσεις για την ισπανική ομάδα και με 6 πόντους έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 5-8 στο 3'. Η απάντηση της Παρτιζάν άκουγε στο όνομα Μαντάρ, με τον άσο της σερβικής ομάδας να σημειώνει 8 πόντους και να ισοφαρίζει σε 11-11 στο 5'. Στο 7' οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν και πάλι με +4 (13-17). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και με τον Νάναλι να φτάνει τους 8 πόντους έφεραν... τούμπα το παιχνίδι και με επιμέρους 8-2 προσπέρασαν σε 21-19 στο 9', με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 21-21.

Σερβική αντεπίθεση και προσπέρασμα

Το κλειστό παιχνίδι συνεχίστηκε και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (27-27 στο 13'). Στο 14' η Βαλένθια με τον Ριβέρο να φτάνει τους 8 πόντους πήρε προβάδισμα με 27-31, με τον Κλαβέρ με 1/2 βολές στο 17' να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +5 (29-34), με τον Πάντερ με τρίποντο στο 18' να «ξεκολλάει» την Παρτιζάν και να μειώνει σε 34-36. Το παιχνίδι είχε ένταση στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ώθηση από την εξέδρα και με καλάθι του Νάναλι, που έφτασε τους 10 πόντους, ν να παίρνουν προβάδισμα με +6 (43-37) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, «τρέχοντας» σερί 9-0.

Με θέση οδηγού η Παρτιζάν με τρομερό Νάναλι

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Νάναλι, που είχε πάρει... φωτιά με 12 πόντους, έστειλε την Παρτιζάν για πρώτη φορά στο +9 (49-40), με τη Βαλένθια να μειώνει στο 24' με τον Κλαβέρ σε 49-45, χάρη σε σερί 5-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν και πάλι (54-49 στο 25'), όμως οι «νυχτερίδες» αντέδρασαν άμεσα και πλησίασαν σε 54-51 στο 26'. Το ματς στη συνέχεια πήρε και πάλι την κλειστή του μορφή, που είχε στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τον Λεσόρ όμως να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και στο 28' να δίνει προβάδισμα με 61-56 στην ομάδα του Ομπράντοβιτς και να μπαίνει στην τελική ευθεία στο +4 (64-60).

Ματσάρα, θρίλερ και παράταση!

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, με τη Βαλένθια αν ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της, να «ροκανίζει» τη διαφορά και να προηγείται με 70-72 στο 34' χάρη σε τρίποντο του Ουέμπ, που είχε φτάσει τους 16 πόντους. Στο 37' ο Ριβέρο, που ήταν πρωταγωνιστής για την ισπανική ομάδα (21 π.) διαμόρφωσε το 73-77 και έδωσε προβάδισμα με +4 στους φιλοξενούμενους. Ο Έξουμ στο 38΄ με κάρφωμα έκανε το 75-77, με τον Κλαβέρ να απαντά για το 75-79. Ο Πάντερ 1:43 πριν το τέλος με τρίποντο μείωσε σε 78-79, με τον Αμερικανό στο 1:10 να βάζει μπροστά την Παρτιζάν με 80-79. Ο Χάρπερ ωστόσο στα 55" με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Βαλένθια με 80-82, με τον Πάντερ στα 43" με 1/2 βολές να ισοφαρίζει (82-82). Στα 20" ο Χάρπερ και πάλι με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 82-84, με τον Πάντερ και πάλι από την γραμμή των βολώμ στα 11" να ισοφαρίζει σε 84-84. Ο Τζόουνς στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Τρίτο «διπλό» για τη Βαλένθια!

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στο έξτρα πεντάλεπτο με και τον Ουέμπ πήρε προβάδισμα με 86-90 στο 42', με την Παρτιζάν να απαντά άμεσα και με κάρφωμα του Λεσόρ να ισοφαρίζει σε 90-90 με σερί 4-0 των γηπεδούχων. Στο 43' ο Αροστέγκι με τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στις «νυχτερίδες» με 90-93, με τον Κλαβέρ με 2/2 βολές να διαμορφώσει στο 44' το 90-95. Ο Λεσόρ μείωσε σε 93-96, όμως ο Χάρπερ αποδείχθηκε ο άνθρωπος για τις δύσκολες καταστάσεις και στα 44" έκανε το 93-98. Στα 36" ο Νάναλι με τρίποντο μείωσε σε 96-98, με τη συνέχεια να γίνεται θρίλερ, αφού ο Ντούμπλιεβιτς έχασε αρχικά την μπάλα, αλλά στη συνέχεια την κέρδισε από τον Νάναλι, με τον Χάρπερ με 2/2 να γράφει το 98-100 στα 6" και τη Βαλένθια να φτάνει στο τρίτο «διπλό» στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-37, 64-60, 84-84 (κ.δ.), 98-100