Facebook Pixel Sportdog.gr | Νέα μεγάλη νίκη για τον Άρη - "Έλιωσε" το Λαύριο στο γεμάτο Αλεξάνδρειο (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-12-04 18:10:00

Ο κόσμος του Άρη γέμισε ξανά το Αλεξάνδρειο δίνοντας την απαραίτητη ώθηση και οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν και το Λαύριο με 87-61 για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Περισσότεροι από 4.500 φίλοι του Άρη έδωσαν δυναμικό παρών γεμίζοντας ξανά το γήπεδο, όπως και πριν μια βδομάδα κόντρα στην Καρδίτσα, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να ελέγχει το παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του, παρά τη δεκάλεπτη διακοπή, και να φτάνει το ρεκόρ του στο 5-3. Αντίθετα, το Λαύριο παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-8).

Επιθετικός πλουραλισμός χαρακτήρισε τους νικητές που είχαν κορυφαίο τον Νόα Χόρκλερ με 15 πόντους και 19 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο  επίσης «διπλός» Βασίλης Τολιόπουλος με 10 πόντους και 10 ασίστ. Ο Σέβεζ Γκούντγουιν είχε  14 πόντους και 9 ριμπάουντ, και οι Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (12π.), Όμηρος Νετζήπογλου (11π.), Τζέι Ντι Νότε (10π.). Για το Λαύριο ο Ρέμι Μάρτιν είχε 15 πόντους και ο Τζάστιν Γκρέι 14.

Διακοπή και στο +15 ο Άρης

Μετά τα πέντε πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα (11-9), ο Άρης παίρνοντας ενέργεια και από τον κόσμο του και 13 πόντους από τον άχαστο Χόρκλερ (5/5 σουτ) έφτασε στο 25-11. Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο το Λαύριο ανέκαμψε και με σερί 0-7 από τους ξένους του μείωσε στο 25-18 της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Γκρέι η διαφορά έπεσε κι άλλο (28-24), ο Τολιόπουλος έκανε το 31-26 και ακολούθησε η δεκάλεπτη διακοπή, με τους διαιτητές να αποσύρονται στα αποδυτήρια. Με την επιστροφή τους, ο Άρης μπήκε με περισσότερο πάθος. Τα τρίποντα των Μήτρου-Λονγκ και Νετζήπογλου (2), αλλά και η «αφύπνιση» του Καββαδά διαμόρφωσαν το 45-30, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 48-35.

Προσπάθησε το Λαύριο, σταθερά μπροστά ο Άρης

Το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και με πέντε αναπάντητους πόντους του Μάρτιν μείωσε σε 48-40, με τον Άρη μέσα από ωραίες συνεργασίες (Τολιόπουλος-Καββαδάς-Νετζήπογλου) και την πιεστική του άμυνα έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά (61-46). Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία έξι λεπτά του δεκαλέπτου σκόραραν μόνο με βολές (2/4), με τον Κόουλ να βρίσκει τον στόχο από τα 6,75μ. για το 65-51 στο 30’.

Κι αφού για ένα τρίλεπτο το Λαύριο δεν σκόραρε, ο Άρης όχι μόνο συντήρησε το διψήφιο προβάδισμα, αλλά έφτασε στο +20 (76-56) στο 36’ με Νότε και Μήτρου-Λονγκ, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.Η συνέχεια ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Άρη να φτάνει στο τελικό 87-61.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-35, 65-51, 87-61