Facebook Pixel ΑΕΚ - Ρέτζιο Εμίλια: ΑΕΚάρα με ψυχή - Παλικαρίσια ανατροπή και τεράστια νίκη με Ρέτζιο Εμίλια (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-12-07 21:48:00

Πολύ σημαντικό βήμα πρόκρισης για την Ένωση στο Basketball Champions League, μετά την επικράτηση με 68-59 επί της ιταλικής ομάδας.

Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε κρίσιμη νίκη με ανατροπή (68-59) κόντρα στη Ρέτζιο Εμίλια. Έτσι η Ένωση ανέβηκε στο 2-3 στον όμιλο του Basketball Champions League.

Στην τελευταία αγωνιστική, η ΑΕΚ θα προκριθεί στην επόμενη φάση είτε εάν νικήσει την Καρσίγιακα στα Άνω Λιόσια είτε εάν χάσει αλλά ταυτόχρονα η Βόννη νικήσει τη Ρέτζιο Εμίλια στην Ιταλία.

Οι Ιταλοί αιφνιδίασαν την Ένωση στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας πρωταγωνιστή της επίθεσης τους τον Μάικλ Χόπκινς με 10 πόντους, γράφοντας στο 10΄ το υπέρ τους 20-13. Η ΑΕΚ προσπάθησε στη δεύτερη περίοδο να ελέγξει τον αγώνα μέσα από την άμυνα της, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (39-29).

Ωστόσο, με την άμυνα να μπαίνει σε λειτουργία, όπως και η δημιουργία, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, ροκανίζοντας τη διαφορά και μπαίνοντας στον... επίλογο του αγώνα στο -3 (47-50).

Με την ψυχολογία στα ύψη και με διάρκεια στο κομμάτι της άμυνας και της επίθεσης, η Ένωση απάντησε με επιμέρους σκορ 21-9(!) στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και φτάνοντας άνετα στο τελικό 68-59.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάρκες, Λούκις, Ζαπόλσκι

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 3, Κόνιαρης 2, Μάιλς 8 (2), Μίτσελ 16, Γουίλιαμς 15 (1), Φιλιππάκος, Φρεζίερ 6, Μάντσεν 10, ΜακΓκρίφ, Παπαδάκης 4, Πετρόπουλος 4.

ΡΕΤΖΙΟ ΕΜΙΛΙΑ (Φούκα): Ανίμ 11 (2), Μπουργιανάτζε 5, Τσιντσαρίνι 11 (3), Ολισεβίτσιους 10 (1), Βιτάλι 6 (2), Ντιουφ 1, Χόπκινς 13 (1), Στεφανίνι 2, Στράουτινς.