Όπως συνέβη στο παιχνίδι με τη Βιλερμπάν, έτσι και κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα ο Ολυμπιακός απώλεσε σημαντικό προβάδισμα (42-30 στο πρώτο ημίχρονο), πλήρωσε την "κατάρρευσή" του στην τρίτη περίοδο και τελικά ηττήθηκε με 90-86.

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με 11 πόντους έξι λεπτά πριν το φινάλε και πάλεψαν για μεγάλη ανατροπή, όμως με το σκορ στο 84-86 ο Σλούκας αστόχησε στο πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Ολυμπιακού και τρίτη συνολικά στο ΣΕΦ, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να πέφτει στο 9-6, ούσα στην 6η θέση της κατάταξης. Οι Ερυθρόλευκοι πάνε στο ΟΑΚΑ για να παίξουν ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (30/12) στην επόμενη αγωνιστική της Euroleague.

Σλούκας και Μπλακ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού με 14 πόντους, τους ακολούθησε ο Βεζένκοφ με 13 ενώ ο Λαρεντζάκης πέτυχε 8 πόντους σημειώνοντας ωστόσο σημαντικά καλάθια στην τελευταία περίοδο. Υστέρησε ο Γουόκαπ, που έμεινε άποντος.

Για τον Ερυθρό Αστέρα έκανε μεγάλο ματς ο Βιλντόσα, που σταμάτησε στους 22 πόντους, με τον Πετρούσεφ να προσθέτει 14 πόντους, τον Μίτροβιτς 13 και τους Νέντοβιτς, Ντόμπριτς από 12 έκαστος.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και σκόραρε τρία τρίποντα, αποκτώντας προβάδισμα με 11-5, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με σερί 7-0 και προηγήθηκε 11-12. Ο Νέντοβιτς άρχισε να ζεσταίνεται και πρωταγωνίστησε σε ένα εξαιρετικό διάστημα για τους Σέρβους, οι οποίοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-6 και ξέφυγαν με +6 (15-21). Ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε, βελτίωσε την άμυνά του και με μπροστάρη τον Βεζένκοφ στην επίθεση απάντησε με σερί 9-0 (24-21).

Στο καλύτερο διάστημα των Πειραιωτών στο πρώτο μέρος, οι ΜακΚίσικ, Μπλακ και Σλούκας μπήκαν στην επιθετική εξίσωση του αγώνα και με τους πόντους τους βοήθησαν τον Ολυμπιακό να πάρει διψήφια διαφορά (42-30). Ωστόσο, ακολούθησε μία μίνι "κατάρρευση" των Ερυθρολεύκων, το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Σέρβοι, ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με επιμέρους σκορ 11-3 στα τελευταία λεπτά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 45-41 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η είσοδος του Φαλ στο «5» ήταν η επιλογή του Μπαρτζώκα με την έναρξη της 3ης περιόδου. Ο Γάλλος διεθνής μάζεψε ριμπάουντ, πέτυχε πόντους και μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός οικοδόμησε διαφορά οκτώ πόντων, 59-51. Μία ακόμη φορά, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαθαν “ black out” επιτρέποντας στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ν’ απαντήσει με επιμέρους σκορ 3-14 για το 62-65. Ο 22χρονος Σέρβος ψηλός, Φίλιπ Πετρούσεφ ήταν ο... κρυφός άσος που έβγαλε από το μανίκι του ο Ιβάνοβιτς, καθώς έφτασε τους 11 πόντους, με 3 ριμπάουντ και 3 κοψίματα σε λιγότερα από 13 λεπτά συμμετοχής.

Ο Όγκνιεν Ντόμπριτς εξελίχτηκε σε... δήμιο του Ολυμπιακού με την έναρξη της 4ης περιόδου, αφού πέτυχε 8 διαδοχικούς πόντους με δύο τρίποντα, για το +10 του Ερυθρού Αστέρα σε δυόμιση λεπτά, 63-73. Οι Μπόλομποϊ και ΜακΚίσι ήταν άστοχοι στο άλλο μισό του παρκέ όσο ο Ντόμπριτς ανέβαζε τη διαφορά. Ο Μπαρτζώκας άφηνε τον Σάσα Βεζένκοφ στον πάγκο στο 4ο δεκάλεπτο, θεωρώντας πως δεν είναι σε καλή βραδιά. Ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 65-73, αλλά το τρίποντο του Πετρούσεφ (65-76) «πάγωσε» το ΣΕΦ. Το +11 (67-78) του Ερυθρού Αστέρα από βολές του Ντόμπριτς δεν άφηνε περιθώρια για αισιοδοξία στον Ολυμπιακό. Το εύστοχο τρίποντο του Λαρεντζάκη και οι δύο βολές του Άλεκ Πίτερς αναπτέρωσαν το ηθικό των παικτών του Ολυμπιακού (72-78) κι ενώ απέμεναν 5:02 για τη λήξη του αγώνα. O Μίτροβιτς αξιοποίησε μόνο τη μία βολή από φάουλ του Τάρικ Μπλακ (72-79), με τον Μπλακ να ευστοχεί με τη σειρά του σε 3/4 βολές (75-79) κι ενώ ο Βεζένκοφ πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ στο 4ο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Βιλντόσα (75-82) ήταν... ό,τι δεν χρειαζόταν η ομάδα του Πειραιά, ενώ ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε τρίποντο με τον Ολυμπιακό να ζητά φάουλ πάνω στο σουτ από τον Λάζιτς (τον χτύπησε με τον αγκώνα), αλλά οι διαιτητές να μην το καταλογίζουν.

Ο Μπράνκο Λάζιτς με 5ο φάουλ κάθισε στον πάγκο για να σταματήσει με φάουλ τον Μπλακ ο Ντόμπριτς. Ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού μείωσε σε 77-82 και μετά το άστοχο τρίποντο του Βιλντόσα, ο Σάσα Βεζένκοφ έφερε τον Ολυμπιακό στο -3 (79-82). Και αμέσως μετά ο Βεζένκοφ πήρε επιθετικό φάουλ από τον Πετρούσεφ στα 2:03΄΄ πριν τη λήξη. Όμως, ο Σλούκας ήταν άστοχος σε ελεύθερο τρίποντο από την κορυφή, με τον Ντόμπριτς να μαζεύει ένα ιδιαίτερα κρίσιμο ριμπάουντ για τον Ερυθρό Αστέρα. Οι διαιτητές υπέδειξαν φάουλ του Παπανικολαου στον Βιλντόσα, με τον Aργεντινό να είναι αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών (79-84). Απέμεναν 1:13΄΄ όταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντο «έγραψε» το 82-84 και στο ΣΕΦ οι φίλαθλοι αναθάρρησαν. Όμως, ο Ντόμπριτς βρήκε τρόπο να ευστοχήσει (82-86). Με 2/2 βολές ο Μπλακ μείωσε ξανά στους 2 πόντους για την ομάδα του Πειαιά (84-86). Ο Βιλντόσα αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, αλλά άστοχος αποδείχτηκε σε τρίποντο και ο Σλούκας. Ο Παπανικολάου υπέπεσε σε 4ο φάουλ στα 5΄΄ πριν το τέλος του ματς και ο Βιλντόσα με 2/2 βολές έφερε την ομάδα του σε θέση ισχύος. Στα 2΄΄ ο Σλούκας πέτυχε μακρινό σουτ δύο όμως πόντων, 86-88. Ο Παπανικολάου έκανε 5ο φάουλ, στα 2,1΄΄, πάνω στον Βιλντόσα και αυτός με 2/2 βολές «σφράγισε» τη νίκη του Ερυθρού Αστέρα, με 86-90, μέσα στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κέιναν 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 5, Σλούκας 14 (3), Βεζένκοφ 13 (1), Παπανικολάου 9 (3), Μπόλομποϊ 9 (1), Πίτερς 2, Μπλακ 14, ΜακΚίσικ 7

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 22 (2), Λαζάρεβιτς 8, Μίτροβιτς 13, Λάζιτς 6 (2), Ντόμπριτς 12 (2), Νέντοβιτς 12 (2), Μάρκοβιτς, Πετρούσεφ 14 (2), Μπέντιλ 3 (1)