Με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, η Καρδίτσα νίκησε 86-80 το Περιστέρι bwin στο «Γιάννης Μπορούσης» για τη 16η αγωνιστική της Basket league και πήρε «ανάσα» στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία.

Οι ξένοι του Περιστερίου bwin έφεραν το 0-7 για τους «κυανοκίτρινους» στην αρχή της αναμέτρησης, όμως το 5-0 σερί της Καρδίτσας μείωσε στο -2. Η επιθτική υπεροπλία των παικτών του Βασίλη Σπανούλη διατηρούσε το +3 με +6 για τους φιλοξενούμενους στην πίεση των γηπεδούχων, όμως τα δυο συνεχόμενα τρίποντα των Θεσσαλών ισοφάρισαν 14-14. Με πρωτεργάτη τον Ντένμον, το Περιστέρι έκανε σερί 6-0 αι έφτασε στο 14-20 κι ο Χάμερ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο 16-24.

Με πρωτεργάτη τον Γκάβροσεκ, η Καρδίτσα έκανε σερί 8-0 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και ισοφάρισε 24-24 στην κακή περιφερειακή άμυνα του Περιστερίου bwin. Τα περισσότερα ριμπάουντ των γηπεδούχων στα άστοχα σουτ των φιλοξενούμενων τους βοήθησαν να κάνουν ένα σερί 5-0 για το +3. Το Περιστέρι bwin απάντησε με σερί 4-0 για το +1 των «κυανοκίτρινων» και τα συνεχόμενα σερί εκατέρωθεν ενάλλασσαν το προβάδισμα. Ένα σερί 6-0 της Καρδίτσας έφερε το 41-36 για το 41-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Εβανς έφερε το +6 στην έναρξη της τρίτης περιόδου και ο Γκάβροσεκ έφερε το 48-42 για τους γηπεδούχους, όμως στο 50-46 τα συνεχόμενα εύστοχα μακριά σουτ των παικτών του «V-Span» έφεραν σερί 12-0 για το Περιστέρι bwin και το +8 με πρωταγωνιστή τον Μπίλαν επιθετικά σε αυτό το διάστημα. Με πρωταγωνιστή τον Πρίτζετ, η Καρδίτσα έκανε σερί 6-0 και μείωσε στο -2, όμως οι Χάμερ και Ντένμον έκαναν σερί 7-0 για το +9 και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ ολοκλήρωσε το 60-67 το τριαντάλεπτο.

Ο Κασελάκης έφερε το 60-69 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα του Γκάβροσεκ βοήθησαν σε ένα σερί 8-0 της Καρδίτσας για το -1, όμως οι ψηλοί του Περιστερίου bwin διατηρούσαν το +2 με +4 για την ομάδα τους. Η Καρδίτσα απάντησε με σερί 5-0 για το +1 και το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται με τις επιλογές των δύο ομάδων στις αντίπαλες ρακέτες. Εκεί, όμως ο Πρίτζετ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και βοήθησε σε ένα σερί 7-0 για το +6 των Θεσσαλών στο 1’07’’. Ο Ντένμον μείωσε 84-80 στα 56’’ και ο Πρίτζετ το 86-80 στο μισό λεπτό πριν τη λήξη, ο Χάμερ αστόχησε σε τρίποντο και δεν άλλαξε κάτι.

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr