Facebook Pixel Θέλει δουλειά Περέιρα, αλλά έχει υλικά!
| 2015-01-07 22:22:00

Θέλει δουλειά Περέιρα, αλλά έχει υλικά!

Ο Ολυμπιακός δεν «ίδρωσε», δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, όμως πήρε τη νίκη-πρόκριση με 2-0 στον Φωστήρα και έδειξε κάποια πράγματα στον Περέιρα που ήταν στην εξέδρα. Σοβαρά λάθη από την διαιτησία.

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον Φωστήρα στον Ταύρο και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, ενώ από τον όμιλό του τον ακολούθησε ο Πανιώνιος.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 15' με τον Φορτούνη, μετά από ανύπαρκτο πέναλτι, ενώ το 2-0 έγινε από τον Διαμαντάκο στο 83'. Ο διαιτητής δεν μέτρηση όμως κανονικό γκολ του Γκαζαριά στην λήξη του ημιχρόνου, θεωρώντας λανθασμένα πως δεν είχε περάσει η μπάλα την γραμμή.

Στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκε και ο Βίτορ Περέιρα, ο οποίος είδε για πρώτη φορά από κοντά τον Ολυμπιακό και σίγουρα θα ξεχώρισε τον Φορτούνη, ο οποίος έκανε πολύ καλό ματς.

Το πέναλτι, το ακυρωθέν γκολ και ο Διαμαντάκος

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, οι φάσεις ήταν ελάχιστες και ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τη νίκη και την πρόκριση χωρίς να ιδρώσει. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και στο 15' κέρδισαν πέναλτι, όταν ο διαιτητής είδε λανθασμένα χέρι εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης πουέκανε το 0-1. Στην συνέχεια ο Φωστήρας προσπάθησε να αντιδράσει, απείλησε στο 24' με τον Ποτουρίδη, όμως αυτός που είχε τη μεγάλη ευκαιρία ήταν και πάλι ο Ολυμπιακός. Στο 46' μετά από ωραία συνεργασία των Φορτούνη – Γκαζαριάν – Ντοσεβί, ο τελευταίος σούταρε προς τον εστία, οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωξαν πάνω στην γραμμή, όμως η μπάλα φάνηκε να έχει περάσει, κάτι που δεν είδε ο επόπτης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, στο 47' είχε δοκάρι με κεφαλιά του Γκαζαριάν, ενώ στο 60' ο Μπότος απέκρουσε με το σώμα την κοντινή προβολή του Αυλωνίτη. Τελικά, στο 83' μετά από ωραία κίνηση και σέντρα του Γιαννούλη, ο Διαμαντάκος έκανε το 0-2, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.