Facebook Pixel ΠΑΟΚ: Αυτός είναι ο μεγάλος πονοκέφαλος του Ραζβάν - Πρόβλημα ενόψει της συνέχειας
| 2022-09-22 18:45:00

Αυτός είναι ο μεγάλος πονοκέφαλος του Ραζβάν - Πρόβλημα ενόψει της συνέχειας

ΠΑΟΚ: Την περασμένη Κυριακή στο “Γεντί Κουλέ”, ο Νέλσον Ολιβέιρα φόρεσε για 14η φορά τη φανέλα του ΠΑΟΚ σε επίσημα παιχνίδια, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 37ο λεπτό να πετύχει το 0-2 για τον Δικέφαλο και ουσιαστικά να “καθαρίσει” σε πολύ μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση!

“Αυτό το γκολ, δεν χάνεται”, είπαν όλοι όσοι είδαν το παιχνίδι και είχαν απόλυτο δίκαιο.

Αφού λοιπόν απέτυχε να σκοράρει εκεί, ο Πορτογάλος επιθετικός εξακολουθεί να έχει μόλις ένα – επίσημο – γκολ με τα “ασπρόμαυρα”, αυτό που πέτυχε στις 3 Αυγούστου 2021 στο Δουβλίνο, εις βάρος της Μποέμιαν! Σέντερ φορ με ένα γκολ…

Κάπως έτσι, από στατιστικής άποψης, ο 31χρονος φορ “μετράει” 0,071 γκολ ανά παιχνίδι ως ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, επίδοση που είναι η δεύτερη χειρότερη μετά από αυτή στη Ρίο Άβε, με τη φανέλα της οποίας ο 19χρονος τότε Ολιβέιρα, ως δανεικός από τη Μπενφίκα, δεν βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα σε 14 παιχνίδια!

Συνοπτικά η έως τώρα καριέρα του Νέλσον Ολιβέιρα με αριθμούς:

Μπενφίκα: 24 παιχνίδια / 3 γκολ / 2 ασίστ, 934 λεπτά συμμετοχής, 0,125 γκολ ανά παιχνίδι,

Ρίο Άβε: 14 παιχνίδια / 0 γκολ, 553 λεπτά συμμετοχής,

Πάκος Φερέιρα: 31 παιχνίδια / 5 γκολ, 1.404 λεπτά συμμετοχής, 0,16 γκολ ανά παιχνίδι,

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: 31 παιχνίδια / 4 γκολ, 939 λεπτά συμμετοχής, 0,129 γκολ ανά παιχνίδι,

Ρεν: 36 παιχνίδια / 8 γκολ / 2 ασίστ, 2.092 λεπτά συμμετοχής, 0,22 γκολ ανά παιχνίδι,

Σουόνσι: 11 παιχνίδια / 1 γκολ / 1 ασίστ, 400 λεπτά συμμετοχής, 0,09 γκολ ανά παιχνίδι,

Νότιγχαμ Φόρεστ: 29 παιχνίδια / 9 γκολ / 1 ασίστ, 2.078 λεπτά συμμετοχής, 0,45 γκολ ανά παιχνίδι,

Νόριτς: 70 παιχνίδια / 20 γκολ / 5 ασίστ, 4.263 λεπτά συμμετοχής, 0,28 γκολ ανά παιχνίδι,

Νόριτς U21: 5 παιχνίδια / 5 γκολ / 1 ασίστ, 412 λεπτά συμμετοχής, 1 γκολ ανά παιχνίδι,

Ρέντινγκ: 10 παιχνίδια / 3 γκολ, 675 λεπτά συμμετοχής, 0,3 γκολ ανά παιχνίδι,

ΑΕΚ: 70 παιχνίδια / 26 γκολ / 10 ασίστ, 4.399 λεπτά συμμετοχής, 0,37 γκολ ανά παιχνίδι,

ΠΑΟΚ: 14 παιχνίδια / 1 γκολ / 1 ασίστ, 541 λεπτά συμμετοχής, 0,071 γκολ ανά παιχνίδι.

Ο προβληματισμός για την αναποτελεσματικότητα του Νέλσον Ολιβέιρα στον ΠΑΟΚ είναι μεγάλος και αυτό που περιμένουν όλοι, είναι να “ξυπνήσει” μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, προκειμένου να προσφέρει στην ομάδα και να κερδίσει τη θέση του βασικού στην ομάδα, γιατί αυτή τη στιγμή, ο Λουτσέσκου, μάλλον προτιμά περισσότερο τον Μπράντον Τόμας, που φαίνεται πιο “ζωντανός” από τον Πορτογάλο.

Πηγή: sfina.gr