Facebook Pixel Premier League: Αυτή είναι η Λίβερπουλ! "Ξύπνησε" και θριάμβευσε με Σίτι - Όλοι δούλεψαν για την Άρσεναλ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-10-16 20:37:00

Με σκόρερ τον Σαλάχ, η Λίβερπουλ πήρε με 1-0 το ντέρμπι απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι, επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές και βοήθησε την Άρσεναλ (νίκησε 1-0 τη Λιντς) να ξεφύγει με +4 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σε ένα ντέρμπι με πολλές χαμένες ευκαιρίες και συναρπαστική εξέλιξη, η Λίβερπουλ έβγαλε χαρακτήρα και "έσπασε" το σερί τριών αγωνιστικών χωρίς νίκη στην Premier League, επικρατώντας με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Σαλάχ στο 76', ενώ η Σίτι είδε γκολ του Φόντεν να ακυρώνεται στο 53' εξαιτίας επιθετικού φάουλ του Χάαλαντ.

Στο 86' αποβλήθηκε ο Κλοπ από τον πάγκο της Λίβερπουλ, με τη Σίτι να πιέζει ως το φινάλε για την ισοφάριση, αλλά να μην βρίσκει το πολυπόθητο γκολ.
Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε ως αλλαγή κι ο Κώστας Τσιμίκας στη θέση του Ντιόγκο Ζότα.

Το αποτέλεσμα του ντέρμπι βόλεψε την Άρσεναλ, η οποία νίκησε νωρίτερα 1-0 στην έδρα της Λιντς και ξέφυγε με +4 από Σίτι και Τότεναμ που ισοβαθμούν στη 2η θέση.

Σ' ένα ματς που καθυστέρησε να ξεκινήσει για περίπου 30 λεπτά, λόγω διακοπής ρεύματος που προκάλεσε ζημιά στα ηλεκτρονικά συστήματα του VAR, οι "κανονιέρηδες" έφτασαν στο "τρίποντο" χάρις στο γκολ του Μπουκαγιό Σακά στο 35ο λεπτό.

Στο 64' τα "παγόνια" έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσα, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπάμφορντ έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ράμσντεϊλ και το 1-0 δεν άλλαξε.

Η ανοδική πορεία της Τσέλσι στην Premier League συνεχίζεται, με την ομάδα του Πότερ να περνά από το «Βίλα Παρκ» με 2-0 επί της Αστον Βίλα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League. Ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τους Λονδρέζους, που έχουν κι ένα ματς λιγότερο και την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στην κορυφή.

Νέα «γκέλα» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αυτή την φορά στο «Ολντ Τράφορντ», όπου δεν μπόρεσε να νικήσει την Νιουκάστλ (0-0), ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και ο αγώνας στο «Σεντ Μέρις» ανάμεσα στην Σαουθάμπτον και στην Γουέστ Χαμ (1-1).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπρέντφορντ-Μπράιτον         2-0