Facebook Pixel Ξανάνιωσε ο «Γηραιός», ήττα-σοκ ο Ολυμπιακός!
Άλλα Σπορ
| 2011-02-12 22:27:00

Ξανάνιωσε ο «Γηραιός», ήττα-σοκ ο Ολυμπιακός!

Μετά από δύο σερί ήττες ο Ηρακλής επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με 3-0 στην Καλαμαριά στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague Ανδρών.

Η είδηση πάντως του αγώνα ήταν η επιστροφή στη δράση του Νίκου Σμαραγδή (μετά από δέκα μήνες περίπου).

Το ματς είχε ενδιαφέρον μόνο στο τρίτο σετ, όπου ο Απόλλωνας το διεκδίκησε, αλλά στο φινάλε ο Ζένια Γκόρτσανιουκ έκανε τη διαφορά υπέρ του Γηραιού.

Τα σετ: 22-25, 15-25, 26-28

Ολυμπιακός - Κηφισιά 2-3

Ύστερα από επτά συνεχόμενες νίκες στην Α1, ο Ολυμπιακός γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Κηφισιά με 3-2, σετ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε έναν βαθμό, αλλά ίσως την "πάτησε" από τη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας, κόντρα στον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη. Ο Σωτήρης Δρίκος, προπονητής της Κηφισιάς, συνδύασε με τη νίκη την πρόσληψή του ως βοηθός προπονητής στην εθνική ομάδα

Τα σετ: 16-25, 25-23, 21-25, 25-14, 11-15.

Πανελλήνιος – ΓΣ Λαμίας 0-3

Ο Πανελλήνιος μπορεί να είναι το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό, αλλά αν μη τι άλλο παραμένει ανταγωνιστικός όπως απέδειξε και κόντρα στην Λαμία.

Η ομάδα της Ρούμελης μπορεί να κέρδισε με 3-0 και να πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη της τετράδας, αλλά το νεανικό σύνολο του Πανελλήνιου πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σίγουρα άξιζε κάτι καλύτερο.

Τα σετ: 22-25, 28-30, 21-25

ΕΑ Πατρών – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Για ενάμιση σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κόντραρε την (κουρασμένη από τα συνεχόμενα ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη) ΕΑ Πατρών Λουξ, αλλά το εξαιρετικό σερβίς των Αχαιών στα κρίσιμα σημεία έκανε τη διαφορά κι έδωσε το τρίποντο στους γηπεδούχους.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-20