Facebook Pixel Θρύλος ανίκατε Κάχαν!
| 2012-11-17 00:11:00

Θρύλος ανίκατε Κάχαν!

Με εμφάνιση Πρωταθλητή Ευρώπης, ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 89-72 την Κάχα Λαμποράλ στην Ισπανία, έφτασε στις 4 νίκες στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκα και "κλείδωσε" την πρόκριση στο Top-16.

Με στόχο τη νίκη ταξίδεψε ο Ολυμπιακός στη Βιτόρια για να τελειώσει με το θέμα της πρόκρισης και το κατάφερε, βάζοντας στις αποσκευές του το διπλό με πειστική εμφάνιση.

Η Κάχα πάντως μπήκαν πιο δυνατά στο ματς όπως το συνηθίζει εξάλλου όταν παίζει στην «Fernanfo Βuesa Arena», αλλά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αντεπίθεσή του στα μέσα της περιόδου και με τον Πάουελ να κάνει ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα το προβάδισμα άλλαξε χέρια. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιξε στα τελευταία δύο λεπτά καλή άμυνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 με 22-19.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε περισσότερα λάθη από την Κάχα και μάλιστα κάποια αβίαστα, ωστόσο η ευστοχία ήταν εκείνη που οδηγούσε τους Πρωταθλητές Ευρώπης και από νωρίς έβαλε τους Βάσκους να κυνηγάνε στο σκορ. Χάινς, Σπανούλης, Πρίντεζης και Πάουελ ήταν εκείνοι που έκαναν την ζημιά στη Κάχα και μπορεί το 40-47 να έδινε ένα καλό προβάδισμα για τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο, ωστόσο θα μπορούσε η διαφορά να ήταν μεγαλύτερη αν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο συγκεντρωμένοι.

Όταν έχεις πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων από το τρίτο δεκάλεπτο και όλα αυτά σε συνδυασμό με καλή άμυνα τότε δεν γίνεται να χάσεις. Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στη τρίτη περίοδο μέσα στη Βιτόρια και «καθάρισε» τη νίκη καθώς θα ξεκινούσε την τελευταία περίοδο με προβάδισμα 18πόντων (51-69).

Με τον Νιοτσιόνι, ο οποίος ήταν ο καλύτερος παίκτης της Κάχα, να φεύγει από το ματς 8λεπτά πριν τη λήξη λόγω 5φάουλ οι Βάσκοι δεν είχαν πλέον ουδεμία ελπίδα να κάνουν το θαύμα. 'Ετσι ο Ολυμπιακός διατήρησε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ότι είχε χτίσει στα προηγούμενα δεκάλεπτα και πήρε μία εύκολη νίκη με 89-72 και πλέον θέλει τη νίκη στο ΣΕΦ με την Εφές για να κλειδώσει την δεύτερη θέση.

Όσον αφορά τώρα τους διακριθέντες του Ολυμπιακού, ο Χάινς που τελείωσε με 18πόντους και ο Σπανούλης με τους 14 και την πολλή δουλειά ήταν οι κορυφαίοι, ενώ και οι Πρίντεζης-Παπανικολάου έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη νίκη. Ντεμπούτο με θετικό πρόσημο για τον Τζος Πάουελ που ξεκίνησε με 12 πόντους τη νέα σελίδα της καριέρας του.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-47, 51-69, 72-89

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 12 (1/1τριπ), Ρότσεστι, Μπιέλιτσα Μ. 3 (1), Καμπέθας 2, Σαν Εμετέριο 12 (2/5τριπ), Πλάις 4, Έρτελ 11 (1/τριπ, 4ριμπ), Όλεσον 13 (3/3τριπ), Λάμπε 9, Κουζέρ 6.

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 18 (9/11διπ), Λο 4, Άντιτς 9 (1/4τριπ), Σπανούλης 14 (3/7τριπ), Περπέρογλου, Σλούκας 7 (2/2τριπ), Μαυροειδής, Πάουελ 12, Πρίντεζης 11 (1/2τριπ), Παπανικολάου 13 (1/3τριπ, 9ριμπ), Μάντζαρης 1.

Συνολικά στατιστικά

Κάχα Λαμποράλ: 72π, 7/11βολ, 19/47διπ, 9/20τριπ, 18-9ριμπ, 8κλεψ,11λαθ, 11ασ, 2κοψ.
Ολυμπιακός: 89π, 11/15βολ, 27/42διπ, 8/22τριπ, 31-12ριμπ, 6κλεψ, 14λαθ, 21ασ, 3κοψ.