Facebook Pixel Ξεμπούκωσε με ρεκόρ διαφοράς +70!
| 2011-04-20 18:40:00

Ξεμπούκωσε με ρεκόρ διαφοράς +70!

Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και την απώλεια της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ξέσπασε στον Πανελλήνιο, το οποίο και νίκησε 112-42!

Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου και υπό την παρουσία μόλις 500 φιλάθλων, ο Παναθηναϊκός… σκόρπισε τον Πανελλήνιο 112-42. Η νίκη αυτή είναι η μεγαλύτερη σε έκταση της ομάδας του Ομπράντοβιτς στην ιστορία τους στην Α1 (η προηγούμενη ήττα τη σεζόν 2006-2007 με τον Μακεδονικό με τελικό σκορ 106-44) και την 3η φορά στην ιστορία που μια ομάδα νικάει με διαφορά μεγαλύτερη των 70 πόντων.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, δεν χρειάζεται να πούμε πολλά, καθώς το παιχνίδι είχε τελειώσει… πριν καν αρχίσει. Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούταν 28-11. Στην δεύτερη περίοδο συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και έκλεισαν το ημίχρονο στο +38!

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στις επόμενες δύο περιόδους, με τον Παναθηναϊκό να προσφέρει θέαμα και να δείχνει πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει πλέι οφ και Ευρωλίγκα.

Για το «τριφύλλι» σε εξαιρετική ημέρα ήταν και πάλι ο Στράτος Περπέρογλου, που σημείωσε 17 πόντους, ενώ από κοντά στο σκορ με 13 ήταν ο Τσαρτσαρής. Αξίζει πάντως να σταθούμε και στην εμφάνιση του Μάριτς, ο οποίος πέτυχε δέκα πόντους σε 14.44’ που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 58-20, 88-32, 112-42

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 12 (1), Μάριτς 10, Περπέρογλου 17, Φώτσης 9 (1), Σάτο 6, Τσαρτσαρής 13 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Βουγιούκας 7, Καλάθης 10, Μπόγρης 6, Καϊμακόγλου 10, Ζούμπος 4

Πανελλήνιος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 5, Καλαϊτζής 3 (1), Κράμπενχοφτ 8 (2), Σμιθ 12, Καραθανάσης 3 (1), Σκλάβος 1, Σκεπάνοβιτς, Φράνσις 2, Όστοϊτς 3, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 3