Facebook Pixel Αυτοκτόνησε πάλι! Έτσι δεν ΠΑΟ πουθενά
| 2017-03-09 22:48:00

Αυτοκτόνησε πάλι! Έτσι δεν ΠΑΟ πουθενά

Ο τραγικός στο 2ο ημίχρονο Παναθηναϊκός, κατάφερε να χάσει με κάτω τα χέρια (64-58) από την Ζαλγκίρις, την οποία είχε… εξαφανίσει για 20 λεπτά. Απαράδεκτη εμφάνιση και άγχος για την 8αδα!

Ο …γνωστός κακός Παναθηναϊκός εμφανίστηκε για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι στην Ευρωλίγκα και κατάφερε να χάσει και στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις, την οποία είχε «εξαφανίσει» στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Πράσινοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα για είκοσι λεπτά, έδειχναν ότι θα πάρουν άνετα τη νίκη, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ΤΡΑΓΙΚΟΙ και δικαίως έχασαν από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Πλέον, το Τριφύλλι έμεινε στο 14-11 και στην πέμπτη θέση (προσωρινά), μαζί με την Μπασκόνια που νίκησε στη Φενέρ και έχει και αυτή 14-11, ενώ ο Ζοτς παρέμεινε τέταρτος με 16-9.  Ακολουθεί ο Ερυθρός Αστέρας με 14-10, αύριο παίζει στη Ρεάλ, αλλά και η Νταρουσάφακα που είναι 9η στο 12-12 και αύριο παίζει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό.

Η αλλαγή τακτικής Πασκουάλ και η εκπληκτική άμυνα!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο Κάουνας με πολλές αλλαγές από το… καλημέρα, καθώς ο Τσάβι Πασκουάλ κατέβασε την 5αδα με τον Νίκο Παππά να βρίσκεται για πρώτη φορά φέτος στο βασικό σχήμα, ενώ είχαμε και την επιστροφή του Νίκολς, εν τη απουσία πλέον του Αλεσάντρο Τζεντίλε. Η… έμπνευση λοιπόν του Καταλανού κόουτς «βγήκε» για το Τριφύλλι στο παρκέ, καθώς οι παίκτες του παίζοντας τρομερή άμυνα ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-5 με πόντους των Σίνγκλεντον – Παππά, ενώ με τέσσερις συνεχόμενους από τον Γκάμπριελ, έφτασε στο 3-9. Η Ζαλγκίρις που έμοιαζε να τα έχει χαμένα απέναντι στην άμυνα των Πρασίνων, αντέδρασε με συνεχόμενους πόντους του Βέστερμαν, μείωσε σε 7-13, όμως δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Παναθηναϊκό όταν… πάτησε γκάζι. Με τον Παππά και τον Καλάθη στο σκορ το Τριφύλλι έκλεισε το δεκάλεπτο στο 9-17!

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στη δεύτερη περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός στηριζόμενος στην εξαιρετική του άμυνα, είχε καταφέρει να βγάλει εκτός ρυθμού τους Λιθουανούς, οι οποίοι φανερά εκνευρισμένοι, αστοχούσαν πλέον και σε πολύ εύκολες προσπάθειες. Στην αντίπερα όχθη βέβαια, ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλά ποσοστά ευστοχίας, ωστόσο βρίσκοντας σκορ αρχικά από τον Φελντέιν και μετά από τον Μπορούση, έφτασε στο 11-23! Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε με ένα… ξέσπασμα του Τριφυλλιού και τέσσερις συνεχόμενους πόντους από Καλάθη και Ρίβερς, οι οποίοι «έγραψαν» και το 19-31.

Ευτυχώς που έβαζε και τις βολές!

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε μεταμορφωμένος προς το χειρότερο. Οι Πράσινοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, ωστόσο δυσκολεύονταν πλέον πάρα πολύ στο σκοράρισμα. Ωστόσο, κατάφεραν να κρατηθούν μπροστά στο σκορ μόνο με βολές! Ο Παππάς με 2/2 έκανε το 23-33, ο Σίνγκλετον με ¾ το 25-36, ο Μπουρούσης με 2/2 το 30-38 και ο Σίνγλετον με ½ το 32-39! Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε τελικά στο 34-41, με το Τριφύλλι να… φωνάζει όμως πως έχει πρόβλημα!

Αυτοκτόνησε!

Μπαίνοντας λοιπόν στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι κακός και να επαναλαμβάνει τα λάθη που κάνει σχεδόν σε όλα τα φετινά ματς, που κρίνονται στο φινάλε. Η Ζαλγκρίρις αρχικά μείωσε σε 40-43 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 45-45 στο 33’’, ενώ είχε προηγηθεί ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Μπουρούση. Οι Πράσινοι βγάζοντας μία καλή άμυνα και με τρίποντο του Φελντέιν, πήραν… βαθιά ανάσα με το σκορ στο 45-48, ωστόσο η συνέχεια ήταν απελπιστική!!!

Η Ζαλγκίρις ισοφάρισε με τρίποντο του Μιλάκνις, ο Ρίβερς έκανε το 48-51, όμως ακολούθησαν τραγικές επιθέσεις από τον Παναθηναϊκό και ένα δίποντο του Βέστερμαν, ένα τρίποντο του ίδιου και ένα τρίποντο του Μιλάκνις για το 56-51, στο 37.40’’!

Ο Παππάς με έμμεσο τρίποντο κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό, όμως ο Γιανκούνας απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έκανε το 59-54, στο 38.12’’! Το Τριφύλλι χρειαζόταν πλέον ψυχραιμία, δεν την είχε και έτσι έχασε το ματς, χωρίς καν να προσπαθήσει. Ο Παναθηναϊκός με συνεχόμενα λάθη δεν έκανε ούτε μία επίθεση και έχασε με 64-58.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (7/10 β., 15/34 δ., 9/23 τρ., 22-7 ρ., 18 ασ., 4 κλ, 10 λ.): Πάνγκος 6 (2/4 τρ., 9 ασ.), Λεκαβίτσιους, Βέστερμαν 14 (4/5 δ., 2/4 τρ., 6 ασ.), Σεϊμπούτις, Μότουμ 11 (3/6 δ., 1/2 τρ.), Γιανκούνας 11 (8 ρ.), Γιαβτόκας, Μιλάκνις 13 (2/2 δ., 3/6 τρ.), Λίμα, Καβαλιάουκσας 4, Ουλανόβας 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (11/13 β., 19/38 δ., 3/18 τρ., 23-6 ρ., 16 ασ., 7 κλ, 10 λ.)Σίνγκλετον 11 (4/6 β., 2/5 δ., 1/3 τρ.), Νίκολς 4, Ρίβερς 7 (1/5 τρ.), Τζέιμς, Φώτσης 2, Παππάς 13 (4/8 δ.,), Φελντέιν 7 (1), Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 10 (5 ρ.), Καλάθης 2 (1/4 δ., 0/2 τρ., 5 ασ.)