Facebook Pixel Sportdog.gr | Σεφτέ με το δεξί το Λαύριο, άνετη νίκη με Κύμη
| 2017-10-09 19:08:00

Σεφτέ με το δεξί το Λαύριο, άνετη νίκη με Κύμη

Το Λαύριο Megabolt, διατηρώντας τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, επικράτησε 78-65 της Κύμης και ξεκίνησε με το… “δεξί” τις υποχρεώσεις του στη Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη θα προετοιμαστεί πια για το εκτός έδρας παιχνίδι με τα Τρίκαλα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν δύσκολο έργο την επόμενη αγωνιστική, καθότι θα υποδεχθούν τον Ολυμπιακό.

Το Λαύριο ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση, βάζοντας νωρίς-νωρίς τις “βάσεις” για την τελική επικράτηση. Βλέπετε, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 27-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Κύμη, πάντως, ισορρόπησε το ματς στη δεύτερη περίοδο, εντούτοις, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη εξακολούθησαν να διατηρούν ασφαλείς διαφορές, ολοκληρώνοντας στο +14 (41-27) το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και προηγήθηκαν 55-42 στο 30′, ενώ το ίδιο σκηνικό εκτυλίχθηκε και στην τελευταία “πράξη” του παιχνιδιού. Το Λαύριο απέκτησε διαφορά 17 πόντων (72-55) στα 36’20”, με την Κύμη να “τρέχει” σερί 3-10 και να μειώνει σε 75-65, ωστόσο, ήταν αδύνατον να κάνει την ολική ανατροπή, αφού όλα είχαν κριθεί πολύ νωρίτερα.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 41-27, 55-42, 78-65.

Πηγή: ebasket.gr