Facebook Pixel Sportdog.gr | Το πήρε χαμπάρι πλέον και ο Ντόντσιτς: Βασιλιάς της Ευρώπης είναι ο Παναθηναϊκός!
| 2017-11-24 22:51:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Το Τριφύλλι «έλιωσε» τη Ρεάλ (82-80) στο καμίνι του ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε ακόμα μια μεγάλη νίκη, την τέταρτη συνεχόμενη στην Ευρωλίγκα, υποτάσσοντας τη Ρεάλ με 82-80 σε ακόμα ένα φετινό «θρίλερ»!

Οι Πράσινοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισαν από το -16 και πήραν μια απίθανη νίκη φτάνοντας στο 6-3 στην Ευρωλίγκα και ξεπερνώντας τη Ρεάλ, που έμεινε στο 5-4! Μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι Ρίβερς (20 πόντοι) και Γκιστ (15 πόντοι), οι οποίοι αποτέλεσαν τους παίκτες, στους οποίους στηρίχθηκε το Τριφύλλι για να κάνει την ανατροπή.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  O Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός» στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα 8-2 στο 2’, μέχρι να «ξυπνήσει» η Ρεάλ και να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Μαδριλένοι ανέβηκαν επιθετικά, ενώ ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να κάνει καλή δουλειά στην άμυνα. Έτσι, προηγήθηκαν πρώτη φορά στο 4’ (11-12) και άρχισαν σταδιακά να ανοίγουν τη διαφορά. Έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στο 12’ (27-37) και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ να είναι μπροστά με άνεση (40-54).

Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική εξέλιξη. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -16 (40-56), όμως έτρεψε ένα εντυπωσιακό 13-0 μειώνοντας σε 53-56 στο 24’, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει 62-62 στο 27’! Σε εκείνο το σημείο, όμως, η Ρεάλ αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 2-7 πήγε στην τελευταία περίοδο προηγούμενη με 64-69.

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει άμυνα του… θανάτου, βρήκε λύσεις κυρίως με Ρίβερς και Γκιστ στην επίθεση, γύρισε στο παιχνίδι και προσπέρασε στο σκορ στο 36΄ (75-73). Εν συνεχεία η Ρεάλ ισοφάρισε ξανά στο 38’ με απίθανο εκτός ισορροπίας τρίποντο του Ντόντσιτς (77-77), ο Τόμπκινς έβαλε 1/2 βολές για το 77-78 και ο Παππάς πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 80-78. Δυο βολές του Ντόντσιτς έκαναν το 80-80, με τον Γκιστ να κερδίζει φάουλ και να βάζει 2/2 για το 82-80 στα 15’’ πριν το φινάλε. Ο Τόμπκινς επιχείρησε τρίποντο στην τελευταία επίθεση, όμως αστόχησε, ο Παναθηναϊκός πήρε το ριμπάουντ και μαζί μια ακόμα σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ!

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εκπληκτική άμυνα που έπαιξε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας τη Ρεάλ στους 26 πόντους (ενώ είχε βάλει 54 στο πρώτο), τα καθοριστικά τρίποντα των Ρίβερς, Σίνγκλετον στην τέταρτη περίοδο και η φοβερή δουλειά που έκανε ο Γκιστ σε επίθεση και άμυνα.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν καταπληκτικός. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ορισμένα εκ των οποίων καθοριστικά, ενώ έβαλε και τις δυο βολές που έδωσαν τη νίκη στο Τριφύλλι διαμορφώνοντας το τελικό 82-80.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η απίθανη ανατροπή… εξπρές του Παναθηναϊκού, ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους στο 21’ και στο 27’ είχε ήδη επιστρέψει διεκδικώντας τη νίκη!

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Μάρκους Ντένμον δεν βοήθησε τον Παναθηναϊκό. Ο Πασκουάλ τον στήριξε, αφήνοντάς τον στο παρκέ για 10:58’, όμως ο Αμερικανός δεν βρήκε και έμεινε άποντος με 0/3 σουτ.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα γεμίζοντας το ΟΑΚΑ, με το παιχνίδι μάλιστα να είναι sold-out!

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Τσάβι Πασκουάλ δεν μπόρεσε να ηρεμήσει τους παίκτες του, οι οποίοι παρασύρθηκαν στον ρυθμό της Ρεάλ με καταστροφικά αποτελέσματα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, όμως, το… τσιπάκι άλλαξε, ο Παναθηναϊκός ηρέμησε στην επίθεση κι έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα γυρίζοντας το παιχνίδι.

Ο Πάμπλο Λάσο διάβασε τις αμυντικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού, σημαδεύοντας τα πολλά «μις-ματς» που προέκυπταν. Παράλληλα, αποδείχθηκε πολύ έξυπνη η κίνηση του Ισπανού τεχνικού να γυρίσει σε ζώνη την άμυνά του στο τελευταία 2λεπτο. Η επιλογή του Λάσο αποσυντόνισε τον Παναθηναϊκό, που δεν ήταν προετοιμασμένος να την αντιμετωπίσει και εξωθήθηκε σε 2-3 λανθασμένες επιλογές, οι οποίες ευτυχώς δεν του κόστισαν.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 20 (4/7 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Παππάς 9 (1), Ντένμον, Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 1, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 12 (5/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 3.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 7 (1), Ραντλ 3 (1), Ρούντι 9 (2), Ντόντσιτς 19 (2/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 λάθη), Ματσιούλις, Ρέγιες 12 (8 ριμπάουντ), Καμπάσο 7 (1), Γιούστα 4, Κάρολ, Ταβάρες 7 (4 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 21/39 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 13/18 βολές, 30 ριμπάουντ (19+11), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ Μαδρίτης: 18/29 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 17/20 βολές, 34 ριμπάουντ (27+7), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 τάπες.