Facebook Pixel Sportdog.gr | Απλά, διαδικαστικά... ολυμπιακά!
| 2017-12-31 15:40:00

Απλά, διαδικαστικά... ολυμπιακά!

Εύκολα τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ 87-65.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Πανιώνιο και οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν εύκολα με 87-65 για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League. H ομάδα της Νέας Σμύρνης άντεξε για 20 λεπτά (50-45), αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με επί μέρους 20-6 στο τρίτο δεκάλεπτο “καθάρισαν” το ματς.

Ο Γιώργος Μπόγρης ήταν πολύ καλός στο πρώτο δεκάλεπτο και με επτά πόντους οδηγούσε τον Ολυμπιακό στην επίθεση (22-9). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με ένα μικρό σερί μείωσε στους επτά (24-17), ενώ με σουτ τριών πόντων του Τσούπκοβιτς στο τέλος της πρώτης περιόδου έριξε τη διαφορά στους 6 (26-20).

Ο Πανιώνιος στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ (30-26), αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε τις λύσεις και κράταγε σταθερά το προβάδισμα (35-28). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν εξαιρετική σ΄αυτό το δεκάλεπτο και με δύο εύστοχες βολές του Δίπλαρουκατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (41-41).

Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, πήραν τα όπλα τους οι Ουίλτζερ και Τόμπσον και με δύο τρίποντα έδωσαν και πάλι προβάδισμα έξι πόντων στον Ολυμπιακό (47-41). Οι “ερυθρόλευκοι” τελικά κράτησαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με μία διαφορά πέντε πόντων (50-45).

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ακόμη ένα καλάθι του Ουίλτζερ προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (56-45). Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πανιώνιο στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 (67-48). Η ομάδα του Πειραιά δέχτηκε μόλις έξι πόντους σ΄αυτό το δεκάλεπτο και κράτησε τη διαφορά των 19 πόντων μέχρι και το τέλος της περιόδου (70-51).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στη νίκη με 87-65.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΎ: 10` 26-20, 20` 50-45, 30` 70-51, 40` 87-65

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η σοβαρότητα που έδειξε ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο μέρος

ΓΙΑΤΙ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιατί έχασε τα ριμπάουντ, γιατί ο Κρουμπάλι σημείωσε μόλις 2 πόντους και γιατί.....μπλα μπλα.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: O Χόλις Τόμπσον ήταν σε εξαιρετική ημέρα για τους “ερυθρόλευκους” και βομβάρδισε τον Πανιώνιο από τη γραμμή του τρίποντου.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πανιώνιο στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 (67-48)

Η ΕΞΕΔΡΑ: Πολύς κόσμος δεν πήγε, είχε όμως πολλές οικογένειες