Facebook Pixel Sportdog.gr | Άσφαιρος και αποκλεισμός-ντροπή για τον Ολυμπιακό από την Ευρωλίγκα - «Έφαγε» 100άρα!
| 2018-04-26 22:06:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Στο Final Four η Ζαλγκίρις του Σάρας με άνεση (101-91).

Με άδοξο τρόπο ολοκληρώθηκε η φετινή πορεία του Ολυμπιακού στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Ερυθρόλευκοι «λύγισαν» για δεύτερη συνεχόμενη φορά στη Λιθουανία, δίχως να καταφέρουν να κοντράρουν ουσιαστικά τη Ζαλγκίρις Κάουνας σε κανένα σημείο του αγώνα. Έτσι, γνώρισαν νέα ήττα με 101-91, αποκλείστηκαν με συνολικό σκορ 3-1 και δεν θα βρεθούν στο Final Four του Βελιγραδίου.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Η Ζαλγκίρις μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και ξεκινώντας με εντυπωσιακό ποσοστό στα τρίποντα πήρε γρήγορα προβάδισμα 9 πόντων (14-5) στο 4’. Η διαφορά παρέμεινε σε παρόμοια επίπεδα μέχρι το 6’ (21-14), με τον Ολυμπιακό όμως να «συνέρχεται» μέσω της βελτίωσης στην άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 23-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο, το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο για τους Πειραιώτες, οι οποίοι «μπλοκαρίστηκαν» στην επίθεση, ενώ δεν τα πήγαν καθόλου καλά ούτε στην άμυνα. Η Ζαλγκίρις συνέχιζε να «βομβαρδίζει» το καλάθι του Ολυμπιακού με τρίποντα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει ξανά. Οι Λιθουανοί πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 15’ (38-27) και ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή στο 16’, προηγούμενοι με 17 (46-29). Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν έξυπνα στα τελευταία λεπτά του πρώτους και κέρδισαν αρκετά φάουλ που τους οδήγησαν στις βολές, μειώνοντας έτσι σε 51-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να τα πήγε καλά στα σουτ τριών πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να περιορίσει τους αντιπάλους, οι οποίοι παρέμειναν ιδιαίτερα «ζεστοί» στην επίθεση και σκόραραν με κάθε τρόπο. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 11 (59-48 στο 24’), αντιθέτως άρχισε να εκτοξεύεται πάνω από τους 20 πόντους με αποκορύφωμα το +23 (76-53) στο 28’.

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης στην τελευταία περίοδο και άγχωσαν κάπως τους Λιθουανούς ρίχνοντας στη διαφορά στους 12 (83-71) στο 34’. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και ξέφυγε ξανά στο σκορ, όμως οι Ερυθρόλευκοι επανήλθαν και μείωσαν εκ νέου. Συνεχόμενοι πόντοι από Σπανούλη και Παπανικολάου έφεραν τον Ολυμπιακό στο -7 (93-86) περίπου 40’’ πριν το τέλος, όμως σε εκείνο το σημείο ένα αντιαθλητικό φάουλ και εν συνεχεία μια τεχνική ποινή που σφυρίχθηκαν στον Παπανικολάου ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι. Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 101-91 και πέρασε στο Final Four του Βελιγραδίου.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιατί δεν μπόρεσε να περιορίσει το επιθετικό κρέσεντο της Ζαλγκίρις, η οποία είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας (54.5% στα δίποντα και 54.2% στα τρίποντα). Αντίστοιχα, οι Ερυθρόλευκοι δεν βρήκαν λύσεις στη δική τους επίθεση, παρά μόνο όταν ήταν αργά.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Κέβιν Πάνγκος βρέθηκε σε καταπληκτική βραδιά και «φόρτωσε» το καλάθι του Ολυμπιακού με 21 πόντους, όπως και ο Εντγκάρας Ουλάνοβας, που πέτυχε 20.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η Ζαλγκίρις προκρίθηκε σε Final Four Ευρωλίγκας μετά από 19 χρόνια!

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός περίμενε πολύ περισσότερα από τον Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος είχε κακή απόδοση, με αποτέλεσμα να μείνει στο παρκέ για μόλις 8 λεπτά και να ολοκληρώσει το παιχνίδι χωρίς πόντο.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι οπαδοί της Ζαλγκίρις γέμισαν το γήπεδο, δημιουργώντας εκπληκτική ατμόσφαιρα στις κερκίδες.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Πάνγκος 21 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ασίστ), Τουπάν 11 (1), Ούντριχ 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιανκούνας 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σάγιους, Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 9 (3), Ουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας 1, Ουλανόβας 20 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛιν 8 (1/3 δίποντα, 6/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 19 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 3 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 17 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ), Τιλί 3 (1), Παπανικολάου 15 (1), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 10 (2), Ουίλτζερ 12 (2).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: 18/33 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 26/31 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη, 1 τάπα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 15/29 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 31/38 βολές, 28 ριμπάουντ (18+10), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 τάπες.