Facebook Pixel Αδιανόητη «αυτοκτονία» των Τούρκων - Έχασαν στην παράταση, δικό τους ματς από τις ΗΠΑ!
| 2019-09-03 18:00:00

Απίστευτο θρίλερ στην Σανγκάη και νίκη στο τέλος με 93-92 για τους Αμερικάνους.

Οι ΗΠΑ χρειάστηκαν τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να επικρατήσουν της Τουρκίας με 93-92 και τσέκαραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μοιραίοι οι Οσμάν και Μπαλμπάι που αστόχησαν σε 4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, σπουδαίο παιχνίδι από τον Γουόκερ, ήρωας της τελευταίας στιγμής ο Μίντλετον.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν οι ΗΠΑ που έφτασαν στο 10-2 μετά από 3 λεπτά αγώνα. Η συνέχεια όμως δεν ήταν αντίστοιχη, με την Τουρκία να βρίσκει λύσεις και να παραμένει από κοντά μέχρι το τέλος της περιόδου (26-21). Τέιτουμ και Τέρνερ έκαναν τη διαφορά για την ομάδα τους που έφτασε στο +15 (41-29, 15'), με την Τουρκία να κάνει επιμέρους σκορ 13-6 στο επόμενο πεντάλεπτο για το 47-42 του πρώτου μέρους.

Αποφασισμένη μπήκε η Τουρκία μετά την ανάπαυλα, έφτασε μάλιστα στην ισοφάριση με τρίποντο του Κορκμάζ, ωστόσο οι διαδοχικοί πόντοι των Χάρις και Γουόκερ διαμόρφωσαν το 65-61 της τρίτης περιόδου. Στα 6 λεπτά πριν το τέλος ο Μαχμούτογλου ισοφάρισε με λέι απ (71-71), με τις ΗΠΑ να ανακτούν το προβάδισμα βρίσκοντας συνεχώς λύσεις από την περιφέρεια. Στα 57'' για το τέλος ο Ιλιασόβα ισοφάρισε ενώ ήταν αυτός που με φόλλοου έβαλε μπροστά την Τουρκία. Στην εκπνοή του αγώνα όμως, ο Τέιτουμ επιχείρησε τρίποντο, ο Οσμάν του έκανε φάουλ, με τον φόργουορντ των Σέλτικς να κάνει το 2/3 από τη γραμμή και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (81-81).

Η Τουρκία πέρασε μπροστά, ωστόσο ένα σερί 7-0 των ΗΠΑ τις έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού (91-89), με τον Οσμάν να πετυχαίνει γκολ φάουλ για το 91-92 στα 50'' για το τέλος. Μπαλμπάι και Οσμάν αστόχησαν σε 4 βολές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, με τον Μίντλετον να κερδίζει το φάουλ στο απέναντι καλάθι. Ο γκαρντ των Μπακς ήταν ψύχραιμος, ευστόχησε και στις δύο και διαμόρφωσε το τελικό 93-92.

Δεκάλεπτα: 26-21, 47-42, 65-61, 81-81, 93-92 παρ

Πηγή: superbasket.gr