Facebook Pixel Μπάγερν Μονάχου - Ολυμπιακός: «Αυτοκτονία» στο Μόναχο – Τα έκανε μαντάρα ο Ολυμπιακός, έχασε δικό του ματς από το +10!
| 2019-11-19 23:28:00

«Αυτοκτονία» στο Μόναχο – Τα έκανε μαντάρα ο Ολυμπιακός, έχασε δικό του ματς από το +12!

Τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο και ήττα από τη Μπάγερν (85-82).

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός για περίπου 30 λεπτά, προηγήθηκε στο Μόναχο 55-67 και 60-69 στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου, όμως παίζοντας κάκιστη άμυνα δέχθηκε σερί πόντων (30 συνολικά σε 10 λεπτά!), βρέθηκε να χάνει 77-72 και τελικά ηττήθηκε με 85-82.

Οι Πειραιώτες χάνοντας ουσιαστικά ένα δικό τους ματς έμειναν χαμηλά και έχουν πλέον ρεκόρ 3-6, ενώ οι Γερμανοί έφτασαν στο 4-5. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα παραμένει πάντως στη Γερμανία, καθώς την Πέμπτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Άμπα (21.00).

Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να κρατήσει από το παιχνίδι ο Ολυμπιακός είναι η εμφάνιση του Μπόλντγουιν, ο οποίος αγωνίστηκε για 29:09’’, έχοντας 19 πόντους και φυσικά ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Πειραιά. Από ‘κει και πέρα, ο Μιλουτίνοφ είχε 14π., ο Πρίντεζης 12π. και ο Παπανικολάου 10π. Από τους πρωταθλητές Γερμανίας απίθανο ματς έκανε ο Λο με 19 πόντους, ενώ ο Μπάρτελ είχε 18π.

Από το -10, στην ανατροπή με σούπερ Μπόλντγουιν

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά μπήκε αποφασισμένος στο ματς και έδειξε πως δεν... φοβάται τη Μπάγερν. Προηγήθηκε μάλιστα 0-4, ωστόσο πολύ γρήγορα έχασε την συγκέντρωσή του στην άμυνα και το σκορ ξέφυγε. Οι Γερμανοί από το 6-6 με πόντους κυρίως των Μονρό και Λο προηγήθηκαν 17-6, ενώ ο Λεσόρ έκανε το 19-11. Οι Πειραιώτες πάντως κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα και μείωσαν με τον εξαιρετικό (και) απόψε Μπόλντγουιν σε 19-16, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όπου οι Βαυαροί κρατούσαν διαφορά ασφαλείας «ταΐζοντας» τον Μονρό που έκανε και το 25-20. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν σε καλή μέρα, δεν αγχώθηκε και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε όχι να μαζέψει τη διαφορά, αλλά και να προσπεράσει. Ο Ρότσεστι με τρίποντο μείωσε σε 28-25, ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα έκανε το 35-33 και ο Ρούμπιτ το 37-35. Αυτός όμως που... έσπρωξε τους «ερυρθεολεύκους» στην προσπέρασε ήταν ο Σπανούλης με τρίποντο, ενώ ο Πρίντεζης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 41-44. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-44 υπέρ της ελληνικής ομάδας, που παρά τη διαφορά του ενός πόντου, έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.

Τον... αυτοκτόνησε ο Λο!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, καθώς με πόντους των Μπόλντγουιν και Πρίντεζη προηγήθηκε 43-48, ενώ ο Παπανικολάου με τρίποντο έγραψε το 45-51 και ο πάγκος των Πειραιωτών ξέσπασε σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η Μπάγερν προσπαθούσε να βρει σκορ αποκλειστικά με τον Μονρό, ο οποίος μείωσε σε 49-52, ωστόσο ήταν οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν ορθολογικά και δεν δυσκολεύτηκαν να ξεφύγουν στο σκορ. Με συνεχόμενους πόντους Μπολντγουιν έφτασαν στο 49-55, ενώ ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα έκανε το 49-59. Το δεκάλεπτο έκλεισε τελικά στο 55-63 υπέρ του Ολυμπιακού που έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πρίντεζη να κάνει το 55-65 και τον Ρούμπιτ το 60-69, ωστόσο από εκεί και πέρα υπέστη... μπλακ άουτ ο Ολυμπιακός. Η Μπάγερν μείωσε σε 65-69 με τον Μπάρτελ, ο Πρίντεζης απάντησε για το 65-71, ωστόσο οι Γερμανοί με σερί προσπέρασαν σε 72-71 και 77-72 με τον Λο να είναι ασταμάτητος! Ο Μιλουτίνοφ με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 77-75 στο 39’, όμως ο Λο με τρίποντο και πάλι έκανε το 80-75. Ακολούθησε λάθος του Πολ που πάτησε γραμμή και ο Μονρό έγραψε ολομόναχος κάτω από τη ρακέτα μετά από ασίστ του Λο το 82-75, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Λο με φόλλου μετά από χαμένο ελεύθερο τρίποντο του Πρίντεζη έγραψε το 82-77, ωστόσο ο Μπάρτελ έκανε το 84-77 και τελείωσε το ματς. Το τελικό σκορ ήταν 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15, Λούτσιτς 13 (1), Λο 19 (4), Τσίπσερ 13, Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπάρτελ 18 (1), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς.

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (1), Μπόλντγουιν 19 (2), Πολ 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 10 (1), Ρούμπιτ 7, Ριντ 2.