Facebook Pixel Sportdog.gr | Ο Βασιλιάς της Ευρώπης, το χέρι… του Θεού και το «χαρακίρι» της Λίβερπουλ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-09-26 23:42:00

Δύο γκολ ο Ρονάλντο στο Ντόρτμουντ, κόλλησαν οι Κόκκινοι. Άνετα Νάπολι, Σεββίλη, Μπεσίκτας, θρίαμβος για Πόρτο, καθάρισε και η Σίτι.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να γιορτάζει με δύο γκολ τις 400 συμμετοχές με την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, η «Βασίλισσα» πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ντόρτμουντ και παρέμεινε αήττητη και πρώτη στον Όμιλο, αφού στο άλλο ματς η Τότεναμ πέρασε με 3-0 από τον ΑΠΟΕΛ (Διαβάστε ΕΔΩ).

Το σκορ άνοιξε στο 18' από υπέροχο σουτ του Μπέιλ στην κίνηση, ωστόσο νωρίτερα (14'), η Ντόρτμουντ δικαιούται να φωνάζει για χέρι του Σέρχιο Ράμος πάνω στη γραμμή του τέρματος, σε κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ!

Το 0-2 ήρθε στο 50' από κοντινή προβολή του Ρονάλντο μετά από παράλληλη σέντρα του Μπέιλ ωστόσο η Ντόρτμουντ μπήκε και πάλι στο παιχνίδι με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει από κοντά στο 54ο λεπτό για το 1-2. Οι Γερμανοί στα επόμενα λεπτά πίεσαν, όμως στο 79’ ο Ρονάλντο πέτυχε το 1-3 και κλείδωσε το «διπλό». Οι Μαδριλένοι ανέβηκαν έτσι στους 6 βαθμούς ενώ η Ντόρτμουντ έμεινε στο 0.

Η βαθμολογία του 8ου ομίλου

1) Ρεάλ Μαδρίτης 6 (6-1)
2) Τότεναμ 6 (6-1)
3) Ντόρτμουντ 0 (2-6)
4) ΑΠΟΕΛ 0 (0-6)

Στον πέμπτο Όμιλο η Λίβερπουλ πέταξε άλλους δύο βαθμούς, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με την Σεβίλλη στο «Άνφιλντ», καθώς έμεινε στο 1-1 στην Σπαρτάκ Μόσχας. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με απευθείας φάουλ του Φενράντο στο 23’, οι Κόκκινοι ισοφάρισαν με τον Κουτίνιο στο 31’ και στη συνέχεια πίεσαν για να πάρουν και τη νίκη, όμως το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε ούτε στο 96’ στην τεράστια ευκαιρία του Σαλάχ.

Την ίδια ώρα η Σεββίλη με τον Μπεν Γιεντέρ να σημειώνει τρία γκολ, στο 27’ στο 38’ και στο 83’, νίκησε άνετα με 3-0 την Μάριμπορ και ανέβηκε μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου:

Σεβίλλη 4 (5-2)

Λίβερπουλ 2 (3-3)

Σπαρτάκ Μόσχας 2 (2-2)

Μάριμπορ 1 (1-4)

Στον 6ο Όμιλο η Μάντσεστερ Σίτι, παρουσιάζοντας διαφορετικά πρόσωπα στα δύο ημίχρονα, νίκησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-0 την Σαχτάρ με γκολ των Ντε Μπρούιν στο 48’ και το Στέρλινγκ στο 90’ και έκανε το 2/2. Την ίδια ώρα η Νάπολι νικούσε πολύ άνετα με 3-1 και γκολάρες την Φέγενορντ. Δίχτυα για τους Ιταλούς βρήκαν οι Ινσίνιε, Μέρτενς και Καγιεχόν!

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου:

Μάντσεστερ Σίτι 6β.
Σαχτάρ Ντόνετσκ 3β.
Νάπολι 3β.
Φέγενορντ 0β

Τέλος, στον έβδομο Όμιλο είχαμε την έκπληξη της βραδιάς, καθώς η Πόρτο διέσυρε τη Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ με 3-0 μέσα στη Γαλλία! Οι Πορτογάλοι είχαν σε τρομερή μέρα τον Αμπουμπακάρ που σημείωσε δύο γκολ, στο 31’ και στο 69’, ενώ το… κερασάκι ήρθε από τον Λαγιούν στο 89’.

Στην πρώτη θέση ωστόσο του Ομίλου παρέμεινε η Μπεσίκτας, η οποία «καθάρισε» εύκολα με 2-0 και την Λειψία, με γκολ των Μπάμπελ και Ταλίσκα στο 11’ και στο 43’.

H βαθμολογία του 7ου Ομίλου:

1. Μπεσίκτας 6 5-1
2. Πόρτο 3 4-3
3. Μονακό 1 1-4
4. Λειψία 1 1-3

Ακολουθούν τα συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ και τα highlights από όλα τα παιχνίδια:

5ος Όμιλος

Σεβίλλη – Μάριμπορ 3-0 (27′, 38′, 83′ Μπεν Γιεντέρ, )
Σπαρτάκ Μ. – Λίβερπουλ 1-1 (23΄Φερνάντο – 31′ Κουτίνιο)

6ος Όμιλος

Μάντσεστερ Σίτι – Σαχτάρ 2-0 (48′ Ντε Μπρούιν, 90′ Στέρλινγκ)
Νάπολι – Φέγενορντ 3-1 (7′ Ινσίνιε, 49′ Μέρτενς, 70′ Καγιεχόν – 90′ Αμραμπάτ)

7ος Όμιλος

Μπεσίκτας – Λειψία 2-0 στο 87′ (11′ Μπάμπελ, 43΄ Ταλίσκα)
Μονακό – Πόρτο 0-3 (31′, 69′ Αμπουμπακάρ, 89′ Λαγιούν)

8ος Όμιλος

Ντόρτμουντ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (54′ Ομπαμεγιάνγκ – 18′ Μπέιλ, 50′, 79′ Ρονάλντο)
ΑΠΟΕΛ -Τότεναμ 0-3 (39′, 62′, 67′ Κέιν)