Facebook Pixel Sportdog.gr | Γιάννης, μετράς; Έφτασε τους 15.000 πόντους στο ΝΒΑ - Ήττα-σοκ Μπακς από Ρόκετς (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-12-12 07:30:00

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε ιστορία φτάνοντας τους 15.000 πόντους στο NBA, όμως οι Μπακς γνώρισαν ήττα-σοκ από τους Ρόκετς (97-92) σε ένα ματς θρίλερ.

Γιάννης Αντετοκούνμπο - Μιλγουόκι Μπακς: Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με double-double έχοντας 16 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής, με 7/15 δίποντα και 2/6 βολές, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να είναι ο κορυφαίος για τα «Ελάφια» έχοντας 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα «Ελάφια» μπήκαν με ορμή στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-19, όμως στη συνέχεια οι Ρόκετς προσάρμοσαν την άμυνά τους πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με επί μέρους 31-23 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 50-48.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς έκαναν την δική τους αντεπίθεση και με επί μέρους 31-24 ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 79-74. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο όμως τα «Ελάφια» έπαθαν blackout, σκόραραν μόλις 13 πόντους και οι Ρόκετς πανηγύρισαν τη νίκη, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Γκριν.

Ο ηγέτης των Ρόκετς, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Κέβιν Πόρτερ να προσθέτει 18 πόντους και 7 ασίστ, με τις «Ρουκέτες» να φτάνουν τις 8 νίκες (8-18), αναγκάζοντας τους Μπακς στην 7η ήττα της σεζόν (19-7 το ρεκόρ τους).

Τα δωδεκάλεπτα: 19-25, 50-48, 74-79, 97-92.