Σπουδαίο ματς από Φώτση, Βασιλειάδη, Κουφό και Καλάθη, οι οποίοι προσπάθησαν πάρα πολύ, αλλά οι απουσίες των Ζήση, Καϊμακόγλου και Μαυροειδή μας στοίχισαν μιας και στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε να μένουμε από δυνάμεις. Όπως και να έχει, όμως, η πορεία της ομάδας ήταν απόλυτα επιτυχημένη.

Η Εθνική, παρά τις τρεις απουσίες (Ζήσης, Καϊμακόγλου, Μαυροειδής), μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να πάρει την πέμπτη θέση. Και το ξεκίνημα της στο ματς έμοιαζε αρκετά με αυτό που έκανε κόντρα στη Σερβία. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου με τους Φώτση και Μπουρούση να μπαίνουν δυνατά στο ματς προηγήθηκε με 8-2. Οι Λιθουανοί, όμως, αντέδρασαν και με τους Πόσιους και Γιαφτόκας να...ξυπνούν επιθετικά έκαναν ένα επιμέρους 7-2 για το 10-9, τέσσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Νικ Καλάθης έδωσε βοήθειες στην επίθεση στους Μπουρούση και Φώτση και έτσι η ομάδα έφτασε στο +8 (20-12) με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 20-14 με καλάθι του Πόσιους στην εκπνοή.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου η Εθνική μας έφτασε για πρώτη φορά στο +9 (29-20) με καλάθι του Κώστα Βασιλειάδη με τον Ηλία Ζούρο να έχει χρησιμοποιήσει τους οκτώ από τους εννιά παίκτες που είχε στη διάθεση του. Το...ροτέσιον ήταν αναγκαστικό μιας και δεν είχαν μείνει πολλές λύσεις στον Έλληνα τεχνικό. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Λιθουανοί και πλησίασαν σε 34-32 με τους Πόσιους και Γιαφτόκας να έχουν πετύχει τους 23 από τους 32 πόντους της παρέας τους. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Κώστα Παπανικολάου να ευστοχεί σε τρεις βολές για το 37-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν κύλησε όπως θα ήθελαν ο Ηλίας Ζούρος και οι παίκτες του. Οι Λιθουανοί βρήκαν ρυθμό τη στιγμή που οι διεθνείς μας έμεναν από δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 22-7 μέσα σε εφτά λεπτά έφεραν τα πάνω-κάτω και πέρασαν με +10 (54-44) για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 56-48 υπέρ της ομάδας του Κεμζούρα.

Η Εθνική μας δεν τα παράτησε παρά τις απουσίες της και την κούραση. Έτσι, με τον Βασιλειάδη να δείχνει τον δρόμο πίσω από τα 6.75, η "γαλανόλευκη" μείωσε σε 61-58, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με ανατροπή που έφερε στο μυαλό άλλες εποχές, η Εθνική έφερε το ματς στα ίσα (65-65), ένα λεπτό πριν το τέλος. Η νίκη, όμως, δεν ήρθε καθώς στο τέλος δύο λάθος επιλογές του Νικ Καλάθη στοίχισαν , αλλά αυτό μικρή σημασία έχει.  Η Εθνική ηττήθηκε με 73-69 και τερμάτισε έκτη σε μια απόλυτα επιτυχημένη πορεία στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.

Δεκάλεπτα: 14-20, 32-37, 56-48, 73-69

Λιθουανία (Κεμζούρα): Καουκένας 10 (3ριμπ, 2ασ), Καλνιέτις 11, Ντιλινικάιτις, Πόσιους 13 (3ριμπ), Γιανκούνας 10 (7ριμπ), Σονγκάιλα 12 (4ριμπ), Γιασάιτις 7 (6ριμπ), Βαλαντσιούνας, Γιασικεβίτσιους, Γιαφτόκας 10 (10ριμπ, 1ασ).

Ελλάδα (Ζούρος): Μπουρούσης 4 (3ριμπ), Βασιλειάδης 13 (3ριμπ), Καλάθης 16 (2ριμπ, 7ασ), Φώτσης 13 (10ριμπ), Παπανικολάου 9 (5ριμπ, 3ασ), Μπράμος, Κουφός 14 (3ριμπ), Σλούκας.

Πηγή: Gazzeta.gr