Facebook Pixel Eurobasket 2022: Η Γαλλία "καθάρισε" τη Βοσνία και κράτησε... ζωντανή τη Λιθουανία! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-09-06 17:52:00

Η Γαλλία "καθάρισε" τη Βοσνία και κράτησε... ζωντανή τη Λιθουανία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Γαλλία με ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κόντρα στη Βοσνία (18-29 η τέταρτη περίοδος) πήρε τη νίκη με 81-68, «αγκάλιασε» την πρόκριση στα νοκ άουτ και κράτησε στο παιχνίδι του ομίλου τη Λιθουανία, που παίζει πρόωρο τελικό με την Ουγγαρία (18:15).

Eurobasket 2022: Η ομάδα του Βενσάν Κολέ δεν είχε περιθώρια για απώλειες μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Γερμανία, τα... χρειάστηκε κόντρα στη Βοσνία, αλλά πήρε τη νίκη, έφτασε το ρεκόρ της στο 3-1, «έριξε» την ομάδα του Αζίς Μπεκίρ στο 2-2 και κράτησε στο παιχνίδι της πρόκρισης τη Λιθουανία, που σε περίπτωση νίκης της Βοσνίας θα πήγαινε από τώρα σπίτι της.

Πρώτος σκόρερ για τη Γαλλία ήταν ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 15 πόντους, με τον Τομά Ερτέλ και τον Εβάν Φουρνιέ να έχουν από 14. Στους 11 ο Ρούντι Γκομπέρ, που είχε και 12 ριμπάουντ.

Από τη πλευρά της Βοσνίας πρωταγωνιστές ήταν οι Γιουσούφ Νούρκιτς, Ντζάναν Μούσα και Μίραλεμ Χαλίλοβιτς, που είχαν από 14 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στην πρώτη περίοδο, καθώς ούτε η Βοσνία, ούτε η Γαλλία κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 19-19.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι «τρικολόρ» πήραν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Πουαριέ να είναι πρωταγωνιστής με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ (τα 4 εξ αυτών επιθετικά). Η Βοσνία προηγήθηκε με 27-22 στο 12', αλλά στη συνέχεια η Γαλλία να ισοφαρίζει στο 15' σε 29-29 και να πατάει το... γκάζι για το 32-41 στο 9' και το φινάλε του ημιχρόνου να βρίσκει την ομάδα του Κολέ μπροστά με 34-34.

Η τρίτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Χαλίλοβιτς, που έφτασε τους 14 πόντους, με τη Βοσνία να έχει ένα επιμέρους 16-8, την ίδια στιγμή που η Γαλλία έβρισκε πόντους με το... σταγονόμετρο. Η ομάδα του Μπεκίρ «ροκάνιζε» σταδιακά τη διαφορά σε όλη το δεκάλεπτο, για να φτάσει με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών στο 50-52.

Η πλήρης ανατροπή ολοκληρώθηκε στην εκκίνηση της τελευταία περιόδου, με τη Βοσνία να παίρνει προβάδισμα με 53-52 στο 32', με το παιχνίδι να παίρνει... φωτιά για τα καλά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Στο 36' η Γαλλία πήρε προβάδισμα 5 πόντων (63-68), με τους Γιαμπουσέλε και Ερτέλ να βγαίνουν μπροστά, έχοντας από 11 πόντους. Στο 38' η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των «τρικολόρ», που έκαναν το 65-74, με το τελικό να «σφραγίζει» την επικράτηση της Γαλλίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-44, 50-52, 68-81