Απίθανα πράγματα έγιναν το βράδυ της Δευτέρας (20/5) στο «Νick Galis Hall», με τον Άρη να επικρατεί στην παράταση του Προμηθέα με 89-85, αποφεύγοντας μια ανεπανάληπτη… αυτοκτονία.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι «κίτρινοι» προηγούνταν με 68-45 κι όλα έδειχναν άνετη νίκη, ωστόσο «βραχυκύκλωσαν» για τα καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 31-8 (!) οι Αχαιοί έκαναν μια τρομερή αντεπίθεση, για να λυγίσουν εντέλει στο έξτρα πεντάλεπτο και η πρόκριση στους ημιτελικούς της Βasket League θα κριθεί στο «Δ. Τόφαλος».

Το ημίχρονο είχε κλείσει στο +8 για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη (41-33), που… πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και προέκυψε το +23, όμως… οι διακόπτες έπεσαν ξαφνικά και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν ένα μεγάλο -έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας- διπλό.

Ο Χέιλ με τρίποντο σχεδόν από το κέντρο διαμόρφωσε το 76-76 της κανονικής διάρκειας, αλλά στην παράταση ο Άρης πήρε τελικά το ροζ φύλλο κι έγινε το 1-1 στη μεταξύ τους σειρά για την 1η φάση των play off.

O Nτε Σόουζα με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής ήταν ο κορυφαίος των Θεσσαλονικέων, με τον Χέιλ να πετυχαίνει 18 πόντους και τον Χάμιλτον να σταματά στους 16 για λογαριασμό της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76 (κ.α.), 89-85

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 13 (2), Μπλούμπεργκς 4, Μποχωρίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 23, Γκάλινατ 12 (1), Σταρκ 5, Σανόγκο 2, Κατσίβελης 5, Περσίδης 2, Χάρελ 16 (3).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 4, Χάμιλτον 16 (1), Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 11, Χέιλ 18 (2), Ρέινολντς 3 (1), Κάουαν 14 (3), Κόνιαρης, Πάπας 10 (1), Κόφι 1, Καραγιαννίδης 6.