Μαρούσι και Προμηθέας αναμετρήθηκαν σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια, αλλά οι Πατρινοί έκαναν την ανατροπή και τελικά επικράτησαν με 84-80

Το Μαρούσι φιλοξένησε τον Προμηθέα σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε «θρίλερ». Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο άργησαν να βρουν σκορ και ο Προμηθέας πήρε τον έλεγχο του αγώνα και τελικά και τη νίκη με 84-80.

Κορυφαίος για το Μαρούσι ήταν ο Ρέινολντς με 28 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 37:23, ενώ για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Ιβούντου με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23:25.

Με το σερί στο τέλος πήρε διαφορά το Μαρούσι

Το Μαρούσι ξεκίνησε τον αγώνα με δύο διαδοχικά καλάθια του Τανούλη, ενώ ο ίδιος έκανε και το 6-1 μετά τη βολή του Ιβούντου. Ο Βαρνάντο με τρίποντο μείωσε σε 6-4 για τον Προμηθέα, ενώ ο Ιβούντου ξανά με βολές μείωσε στον πόντο (7-6). Ο Στόουβ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στο Μαρούσι, αλλά ο Ιβούντου με τρίποντο ισοφάρισε σε 9-9. Ο Ρέινολντς απάντησε για το 12-9, αλλά Ιβούντου και Λούντζης ισοφάρισαν (14-14). Στα τελευταία δύο λεπτά, το Μαρούσι έκανε ένα σερί 8-0 και έκλεισε την περίοδο μπροστά με 22-14.

Στο +6 στα αποδυτήρια το Μαρούσι

Ο Προμηθέας με τον Ουόκερ μείωσε σε 22-16 και ο Λούντζης κατέβασε τη διαφορά στους 4 (22-18). Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 27-21 αλλά ο Ουίλιαμς απάντησε άμεσα και μείωσε σε 27-24 και με νέο τρίποντο έκανε το 29-27. Ο Λούντζης με δικό του τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα  (29-30), ενώ το ίδιο έκανε και ο Χρυσικόπουλος λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (31-33). Ο Ρέινολντς ισοφάρισε για το Μαρούσι σε 33-33 και στη συνέχεια έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του (35-33). Ουίλιμας και Ρέινολντς… αντάλλαξαν τρίποντα (38-36), ενώ ο Λάνγκεβαϊν έκανε το 40-36 για το Μαρούσι. Στη συνέχεια, ο Ρέινολντς πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο (43-36), αλλά οι Ουόκερ και Ουίλιαμς μείωσαν σε 43-40. Τελικά, το Μαρούσι πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-40.

Ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα

Ο Ιβούντου με βολές κατέβασε τη διαφορά στους 5 (46-41) ενώ ο Ουόκερ με πέντε πόντους ισοφάρισε σε 46-46. Ο Ιβούντου κέρδισε ξανά βολές και διαμόρφωσε το (46-49) και στη συνέχεια ο Ουόκερ σκόραρε ξανά για το 46-51. Ο Νικολαΐδης μείωσε σε 49-51 για το Μαρούσι αλλά ο Ουόκερ απάντησε και έκανε το 49-54. Ο Ιβούντου πήγε για ακόμη μία φορά στις βολές και ήταν εύστοχος (49-56), ενώ ο Νικολαΐδης ήταν αυτός που σκόραρε ξανά για το Μαρούσι (50-56). Ο Γιαννόπουλος και ο Ραντούλιτσα μείωσαν σε 53-58 και ο τελευταίος με τη βολή του έριξε τη διαφορά στους 4 (54-58). Ο Λούντζης με τρίποντο έδωσε ξανά... αέρα στον Προμηθέα (54-61), ενώ ο Ραντούλιτσα από τις βολές έκανε το 56-61. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Προμηθέα να προηγείται με 59-63.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το ντέρμπι

Το Μαρούσι με τρεις πόντους του Ρέινολντς μείωσε σε 62-64 και με τη βολή του Σανόγκο έφερε το παιχνίδι στον πόντο. Ο Ουίλιαμς έδωσε προβάδισα τριών πόντων στον Προμηθέα (63-66), ενώ ο Σανόγκο σκόραρε ξανά για το Μαρούσι. Ο Ουίλιαμς με έμμεσο τρίποντο έκανε το 65-69, ενώ ο Νικολαΐδης με τρίποντο μείωσε ξανά στον πόντο (68-69). Ο Ουόκερ με βολές έκανε το 68-71, ενώ ο Βαρνάντο με νέες βολές έκανε το 68-73. Ο Σανόγκο μείωσε (70-73) ενώ ο Καραγιαννίδης ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (70-76). Φρίντρικσον και Νοκολαΐδης έκαναν το 74-76, ενώ ο Ουίλιαμς με βολή λόγω τεχνικής ποινής έκανε το 74-77. Ο Λούντζης στη συνέχεια διαμόρφωσε το 74-79, ενώ ο Ρέινολντς μείωσε στους 3 (76-79). Ο Ουόκερ ευστόχησε σε δίποντο και ο Ρέινολντς απάντησε για το 78-81. Ο Ρέινολντς ήταν αυτός που σκόραρε ξανά για το Μαρούσι και μείωσε σε 80-82. Ο Ουίλιαμς ευστόχησε σε δύο βολές και «κλείδωσε» τη νίκη για τον Προμηθέα με 80-84

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84

Πηγή: sdna.gr