Basket League: Το Περιστέρι υπερασπίστηκε την έδρα του απέναντι στον μαχητικό Πανιώνιο και πανηγύρισε την πρώτη του εφετινή νίκη στη Greek Basketball League/Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη επικράτησε με 82-72 των «κυανέρυθρων» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη ήττα τους.

Οι γηπεδούχοι θεώρησαν ότι θα είχαν ένα εύκολο απόγευμα, όταν με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση στην πρώτη περίοδο ξέφυγαν με 17 πόντους (33-16 στο 10΄).

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την παραγωγικότητα τους στη δεύτερη και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, πριν ελέγξουν τα ριμπάουντ και με αμυντικό ρεσιτάλ στην τρίτη, το οποίο απέφερε επιμέρους σκορ 8-22, πετύχουν την ανατροπή (61-62 στο 30΄).

Στον... επίλογο της αναμέτρησης, όμως, το Περιστέρι ενεργοποίησε την άμυνα του, ο Αβδάλας πήρε «φωτιά» στην επίθεση (10π. στην τέταρτη περίοδο) και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 21-10 πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζάρελ Έντι με 24 πόντους (16π. στο α' δεκ.), ενώ 16 πρόσθεσε ο Νεοκλής Αβδάλας και 13 ο Τζάστιν Πάτον. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντέβιν Ντέιβις με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 33-16, 53-40, 61-62, 82-72

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Τσώνος, Λουλουδιάδης