Το 3 στα 3 στην Βasket League έκανε τη Δευτέρα (21/10) ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας στην Καρδίτσα την τοπική ομάδα με 77-61

Οι Πειραιώτες το πήγαν στο ρελαντί και ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε το απαραίτητο ροτέισον, βλέποντας με ικανοποίηση τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να γυρίζει… φουριόζος στη δράση, σημειώνοντας 12 πόντους σε λιγότερα από 10 λεπτά συμμετοχής. Ο Βεζένκοφ, από την πλευρά του, στο… σβηστό πέτυχε 20 πόντους. Στο 0-3 οι γηπεδούχοι, για τους οποίους ξεχώρισαν οι Λιούις (17 πόντοι) και Γουάτσον (16π.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βεζένκοφ ήταν καταιγιστικός και πολύ γρήγορα έφτασε σε διψήφιο αριθμό (14-19), με τους Μιλουτίνοφ, Λαρεντζάκη και Βιλντόσα να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στη δεύτερη περίοδο κι ενώ οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν πολύ την άμυνά τους.

Έτσι, η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (28-46) στο τέλος του ημιχρόνου, τη στιγμή που από πλευράς Θεσσαλών ο Γουότσον ήταν εντυπωσιακός με 12 πόντους, κάνοντας και μερικά φοβερά καρφώματα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός… κοιμήθηκε για μερικά λεπτά και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 16-4 μείωσαν στους 6 πόντους (44-50), αλλά με τον Μιλουτίνοφ να είναι εξαιρετικός και τον Βεζένκοφ να συνδέεται ξανά με το καλάθι, στο 30’ το σκορ ήταν 46-62.

Με ευστοχία στα τρίποντα στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το παιχνίδι ανεβάζοντας τη διαφορά στο +21 (53-74) και από εκεί και πέρα εξελίχθηκαν διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά για το τελικό +16 των κατόχων του Super Cup (61-77).

Tα δεκάλεπτα: 14-19, 28-46, 46-62, 61-77

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Χολ 4, Γουάτσον 16, Λιούις 17 (5), Κασελάκης 4, Άλεν, Χόρχλερ 9 (1), Πλώτας, Καπετάκης, Δίπλαρος 3, Χατζής, Καμπερίδης 6, Χρηστίδης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Φαλ 2, Βεζένκοφ 20 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ντόρσεϊ, Ράιτ 6, Μήτρου-Λονγκ 3, Λαρεντζάκης 11, Βιλντόσα 6, Σπάρταλης, Πίτερς 11 (1), Μιλουτίνοφ 12.