Δεν τα πάει καθόλου καλά ο Άρης στον 2ο όμιλο του Εurocup, χάνοντας την Τετάρτη (23/10) με 82-75 από την Τσεντεβίτα Ολίμπια στο «Nick Galis Hall» και αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε πέντε αγωνιστικές.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (24-23) κυριάρχησε στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων (48-37).

Ωστόσο, το σκηνικό άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο κι ενώ οι «κίτρινοι» προηγούνταν με 61-54 στο 30’, καθώς κατέρρευσαν και οι Σλοβένοι πέτυχαν 28 πόντους!

Έτσι, με επιμέρους σκορ 14-28 ήρθε το 1-4 για τον Άρη στη φετινή διοργάνωση, με Τολιόπουλο (17 πόντοι), Νόλεϊ (15π.) και Χοτζ (12π.) να μην αρκούν για τους Θεσσαλονικείς. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Μπλάζιτς με 19 πόντους, ο Ρόμπινσον με 18 και ο Στούαρτ με 15.

Tα δεκάλεπτα: 24-23, 48-37, 61-54, 75-82

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 15 (1), Τολιόπουλος 17 (4), Ντε Τζούλιους 10 (1), Χατζηδάκης 2, Λαζέφσκι 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης, Βησσαρίου, Γούντμπερι 5 (1), Ρόμπερτς 8, Χοτζ 12 (4).

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Άντζιτς): Στούαρτ 15, Ρόμπινσον 18, Τζόουνς 2, Ράντοβιτς 10 (1), Νίκολιτς 6, Γκλας, Μπλάζιτς 19 (1), Μπέρινγκερ 4, Γκέμπεν 6, Πρέπελιτς, Ογκμπέιντε, Ντανέου 2.