Άλμπα Βερολίνου - Μπάγερν Μονάχου: Με το πόδι στο... γκάζι είναι το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι. Μετά το αρχικό κακό ξεκίνημα (0-4), η Μπάγερν βρίσκει τους ρυθμούς της και με την νίκη επί της Άλμπα και το 2/2 σε αυτή τη διαβολοβδομάδα ανέβηκε στο 3-4. Από την άλλη, η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες υποχώρησε στο 2-5.

Ο Νταρούν Χίλιαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νιλητών με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, για να τον ακολουθήσουν οι Οθέλο Χάντερ (13π., 8ρ.) και Νικ Ουίλερ - Μπαμπ (16π. και κρίσιμα καλάθια στο φινάλε). Στην αντίπερα όχθη, ο Μαοντό Λο ήταν συγκλονιστικός (23π. και ρεκόρ καριέρας), ενώ ο Τζέιλεν Σμιθ τελείωσε το ματς με 0/4 δίποντα και 7 λάθη.

Ύστερα από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα (9-4 στο 5'), η Μπάγερν βρήκε ρυθμό και πέρασε μπροστά (18-19 στο 10') με 6π. του Νταρούν Χίλιαρντ. Οι φιλοξενούμενοι πήγαιναν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, δηλαδή σε χαμηλό τέμπο και έβαζαν... χαλινάρι στην Άλμπα (26-28 στο 15'), σε ένα οριακό ματς (36-37 ημίχρονο). Στο 20' οι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων ήταν ο Μαοντό Λο (10π.) και ο Οθέλο Χάντερ (11π., 6ρ.).

Στην επανάληψη ο «μπόμπερ» Χίλιαρντ πήρε... μπρος και με 11π. σε 5' έστειλε την ομάδα του κόουτς Τρινκιέρι στο +7 (46-53). Όμως, οι μαχητικοί γηπεδούχοι αντέδρασαν και μάζεψαν γρήγορα την απόσταση με το δίδυμο Λουκ Σίκμα - Λουίς Ολίντε. Το 55-57 του 30' διαμορφώθηκε από 2/2 βολές του Χίλιαρντ, που σε εκείνο το σημείο μετρούσε 21 πόντους.

Το χαμηλό τέμπο συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους δύο αντιπάλους να δίνουν έμφαση στην άμυνα και τον Λο να κρατάει «ζωντανή» την Άλμπα με συγκλονιστική εμφάνιση (62-64 στο 36'). Όσο καλός ήταν ο Λο, τόσο... μοιραίος ήταν ο Τζέιλεν Σμιθ, που με το 7ο (!) λάθος του στο 37' έδωσε την ευκαιρία στους Βαυαρούς να πάρουν διαφορά ασφαλείας (62-68 με τον Νικ Ουίλερ - Μπαμπ). Ένα λεπτό αργότερα ο Κόρεϊ Ουόλντεν ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο (64-71 στο 38') και η Μπάγερν «κλείδωσε» το διπλό (69-82).

Τα Δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 55-57, 69-82.

Πηγή: sdna.gr